title
title
title
title
title
title
לטיול יצאנו / או, ארם נהריים זה כאן!
ברביעי האחרון, שוב יצאנו על זקנינו וזקנותינו, שרידי הנוער המקומי , לרעות באחו והפעם לגוש חלב.
כפר של כ – 3000 תושבים קצת יותר מחצי נוצרים והשאר – מוסלמים.
לישוב גוש חלב היסטוריה יהודית ארוכה ומעניינת אך לא לשם כך באנו. המפגש שלנו היה עם שאדי חלול. סרן (מיל) בצה"ל. עובד בהיי - טק ואת רוב זמנו הפנוי ומרצו הבלתי נדלה הוא מקדיש לקידום ההכרה הרשמית של מדינת ישראל בלאום הארמי, כך שזה יוכל להיכתב בסעיף הלאום בתעודת הזהות וכמו כן להפוך את השפה הארמית לשפה רשמית. למה זה לא קרה עד עכשיו? בעיקר, בגלל ביורוקרטיה ואטימות.
הארמים (כמו היהודים) חיים בפזורות שונות ברחבי העולם. ומונים היום כ – 13 מיליון. מטרתם הפוליטית – להשיב את לבנון למעמדה הקודם כמדינת הנוצרים המארונים ששייכותם האתנית היא ארמית. האם מוצאם מהארמים בתקופת התנ"ך, מהמאה ה – 13 לפנה"ס או יותר?
מבולבלים?  גם אנחנו, אבל כמו כל דבר, כשמבינים זה די פשוט.
חלק גדול מהארמים בגוש חלב הם מפוני בירעם, וגם זו יבלת לוחצת...
הספור כולו נשמע הזוי ולקוח מתסריט לא משכנע. אבל בגילנו המופלג אנחנו כבר יודעים שכל מיני סיפורים הזויים הם לפעמים אמת לאמיתה.
על-פי שאדי, מדינת ישראל לא פספסה שום הזדמנות לפספס הזדמנות בספור הזה. יש פה קבוצה אתנית שחיה במדינת ישראל מתוך שאיפה להשתלב בחברה הישראלית. לתרום, להוות גורם שמשנה את האיזון בדעת הקהל העולמית (שחלק ממעצביה הם נוצרים...) לטובת ישראל.
ואילו מדינת ישראל כבר 67 שנים מתייחסת אל אזרחיה המרונים/ארמים כערבים, בעלי זהות תרבותית (כמו שפה והיסטוריה) ערבית ולאומיות ערבית, מה שפוגע בזכויות המרונים ומשמח ומחזק את הערבים (אלה שאינם מעוניינים להשתלב) במאבקם נגד מדינת ישראל.
שאדי, איש מרשים נחוש ובעל דבקות במטרה. ומטרתו, כך נראה, כדאי מאד שתהיה גם מטרתנו. אני מניחה שעוד נשמע על האיש ופעלו ומקווה שמגוש חלב אולי עוד תצא איזו תורה/אורה למדינת ישראל.
גאולה לפיד