title
title
title
title
title
title
על כלבים וחתולים בחצר הקיבוץ
כלבים, חתולים בחצר הקיבוץ ? !.......דיון שהתקיים בפייסבוק ה"איילתים" (5/11/2016)
(דיון חשוב הנוגע לרבים, רבים מאיתנו).

טובה ברוק
שלום, לא לא פתחתי פינת "אמץ כלב" אלו שני כלבים ששוטטו בדרכי ללא בעלים צמודים ורצועה שמחברת אותם לבעליהם, בהתאם להוראות שקבלנו במכתב שהושם בתאינו לא מזמן.
עד כמה שזכור לי גם דובר בו על אכיפה, הסגר וכו'.
הייתי אולי עוברת לסדר היום לו לא פגשתי היום את שכנתי נסערת ועצובה שחתולתה האהובה אותה היא מגדל 14 שנה כמעט נטרפה ע"י שלושה כלבים משוחררים שיש להם בעלים אחד.
החתולה נפצעה קשות והועברה לטיפול ושהייה במרפאה וטרינרית, מלבד הצער לבעליה ולחתולה, דמי הטיפול והאשפוז על בעלת החתולה.
ואני שואלת למה זה צריך לקרות, למה כלבים ממשיכים לשוטט, להטריד, לפזר אשפה, לפצוע להפחיד ויש מחריש.
איך נעשה סוף לתופעה, לא מקובלת עלי תשובה שקבלתי שבשביל שהכלב שלי יהיה חופשי אני גר ביישוב כפרי, גם אני גרה פה מסיבת הכפריות, וגם שאין התערבות ותגובה ממסדית.
מעבר לכך שישנם תושבים ששוכרים דירות ומשחררים את כלביהם חופשי חופשי, מה שמצריך הבהרה בעת החתימה ואזכור.
הפעם, לא הזכרתי שמות כדי לא לעשות שיימינג לבעלים, בפעם הבאה אשקול אם להזכיר שמות.
שיהיה לכולנו שבוע טוב ונפלא, ולמי שאין פייסבוק אודה אם תיידעו אותו.


התגובות:

שולמית מירון
את יותר מצודקת שבוע טוב!
שרה רביד
עצוב עצוב! ליבי עם פועה...
פועה שליט
פועה שליט טובה אני כל כך מודה לך שכתבת והעלית תמונות. לפנות ערב הווטרינר התקשר, (אחרי שכל סוף השבוע התקשר אלי כולל ליל שישי) ואמר שאין שום שינוי לטובה במצב של כרמלו, החתול שלי. אישרתי לו לתת לו זריקת חסד. הלב שלי כואב, שאי אפשר בכלל לתאר במילים. אני רואה כל הזמן למול עיני את הכלבים התוקפים המטלטלים את החתול שלי וגורמים לו לשיתוק מיידי בפיהם... כל כך אהבתי אותו הוא היה כמו ילד שלי, מאז שסיגל הביאה אותו הביתה, בהיותו בן כ- 3 חודשים. היא מצאה אותו ליד בית הכנסת, מישהו זרק אותו.
הגר ליפסקי
מקרה מאד עצוב.
אבל אם יש כלבים מסוימים שצריכים טיפול מיוחד, בסדר. אבל למה כולם? יש הרבה יתרונות לשחרור הכלבים בקיבוץ והראשי בהם הוא תחושת החופש ולימוד הילדים בקיבוץ להתמודד עם בעלי חיים אשר בסביבה שלהם. מקרה באמת עצוב, אבל אפשר לפנות לבעלים הספציפי של הכלבים. חוץ מזה, לא רק "תושבים ושוכרים" משחררים את כלביהם. גם חברים, ההפרדה במקרה זה נראית לי מיותרת.
לסיכום, צריך שתהיה סולידריות ואמפתיה אחד לשנייה משני הצדדים. זאת קהילה. לשחרר כלב מסוכן זה לא בסדר, אבל גם לחטוף כלב לכלבייה זה לא בסדר. באופן כללי, אני חושבת שבעיית החתולים בקיבוץ הרבה יותר קשה מבעיית הכלבים. הם מתרבים בקצב מטורף, גונבים אוכל מהבתים, מחרבנים בגינות.. אבל זה לפעם אחרת. גם עם חתולים צריך לחיות בשלום.
משתתפת בצערה של השכנה.
טובה ברוק
הגר אני מאוד מעריכה ושמחה שהגבת לפוסט שלי.
נכון שישנה בעיה מאוד רצינית של התרבות החתולים בחצרנו, אין לי פתרונות קסם וכל פתרון לא יהיה בהכרח הומני.
מאחר ובעלי הכלבים המתפרעים, מטרידים, מפחידים וכו' אינם מטפלים בבעיות שכלביהם מייצרים, והמפגעים נמשכים, יש להחיל את החוק הנוגע להחזקת כלבים על כולם כאחד. מי שתיקן חוקים, או תקנות בנידון, יש להניח שהשקיע מחשבה בנושא וטובת הציבור עמדה לנגד עיניו.
מי שמעוניין לחנך את ילדיו לאהבת בעלי חיים יגדלם בביתו וחצרו.
לגבי שכירים יש סעיף בחוזה, כיום פושר - פעם לא הותרה החזקה.
יש הרבה אפשרויות והזדמנויות לסולידריות. אין מקום לסולידריות, כשבעל חיים הופך למפגע ואסון מהלך.
ולידיעתך - פנו לאנשים שכלביהם מהווים בעייה, אוניים להם ולא ישמעו, והנה היום הוכחה שהסתיימה רע ועצוב.
אני ממנה אותך בזאת, כשגרירה של רצון טוב, לדבר עם בעל הכלבים שיתנצל, ישלם את עלות הווטרינר, ויקשור את כלביו, שמו יימסר לך, אם עדין לא נודע לך. שבוע טוב ורגוע!
הגר ליפסקי
אני חושבת שהתפקיד שייך לנבחרי הציבור שלך. לגבי חינוך ילדים, כל משפחה מחנכת את ילדיה כפי ראותה, אך לא צריכה להיות אמירה חינוכית של קהילה? לאהבת הטבע, להקשבה לסובלנות? צריך כפר שלם כדי לגדל ילד, ותכלס, הקיבוץ צריך להפנים את זה כי משהו נאבד פה בתחום. איפה האכפתיות? אני לא חושבת שזה עניין חוקי. צריכה להיות הסכמה קהילתית שאם יש כלב מסוכן יש לקשור אותו, ואם הוא נחמד הוא יכול להיות, חופשי. ואני אחזור שוב על הטיעון: גם חתולים מחרבנים, גונבים לי אוכל מהבית. אז אולי אני אדרוש לקשור את כל החתולים?
אנשים שלא מקשיבים צריכים להיות מטופלים ע"י הנהגת הקיבוץ.
דבר אחד נעלם בישוב הזה וזה א ה ב ה. אם כולנו נדאג לזה, בהבנה,  המקום יהיה הרבה יותר טוב לגדל בו את ילדינו, כלבינו, חתולינו ולנו לחיות בו.
שרה רביד
הגר שלום. רציתי רק לומר לך שאם בכל הארץ הכלבים צריכים להיות קשורים, או בתוך הבית, אין שום סיבה הגיונית שאצלנו זה יהיה שונה
טובה ברוק
בדיוק!
הגר ליפסקי
אם הגענו לשלב שאנחנו צריכים חוקים שיפתרו את הבעיות בין האנשים, אז זה באמת סופו של הקיבוץ. ואני חושבת שזה חבל..
טובה ברוק
הגר את ילדה נבונה, מועצת תלמידים ושיעורי אזרחות למשל, אין חברה בלי חוקים, ואם מישהו יספר לך שחוקים נועדו על מנת שיפרו אותם, אל תאמיני לו.
גם קיבוץ צריך חוקים. איש לא יעשה הישר בעיניו. וזה לא סוף הקיבוץ זו ההתחלה והאמצע.
הגר ליפסקי
 נכון. אני לא נגד חוקים, אבל לפני חוקים צריכה להיות הבנה, אהבה. וזה כל מה שאני מנסה להגיד...
ארלט אלדג'ם
טובה, את מאוד צודקת. נדמה לי שאת חברה בהנהלה חברתית...אז תעשו מעשה.
טובה ברוק
בתכנית שלי בין השאר...
לוטם גרשיקוב-סבג
ראשית כל משתתפת בצערך, פועה! מקרים כאלו מזעזעים לא צריכים לקרות בשום אופן! ומי שצריכים להיענש אלו בעלי הכלבים ולא הכלבים. במדינתנו, לצערי, החוק פוגע בכלב ולא בבעלים ולכן אין שינוי מהסיבה הפשוטה, שבעל כלב המשחרר את כלבו, או סתם קושר אותו ימים שלמים בחוץ ,לא באמת אכפת לו, לא מהכלב ובטח לא מהסביבה.
טובה - במקרה שתי הכלבות בתמונות, הן לא מהמזיקות. אחת מהן אגב זקנה עיוורת וחירשת שרוב הזמן קשורה ומייבבת ימים שלמים כך שעדיף שתיהיה משוחררת.
לסיום אשתף ללא שמות: אני הולכת עם כלבי האהוב קשור בגלל סיבות רבות שמניתי בעבר ולפני פחות מחודש הוא ננשך בפניו ובצווארו ע״י כלב חופשי ומוכר, מקרה דומה קרה לי בעבר עם כלבים אחרים שהולכים פה חופשי באין מפריע.
כל כך מרגיז להיתקל בזה שוב ושוב כשומרי חוק אנחנו צריכים לסבול תקיפות כלבים משוחררים, לספוג הוצאות כספיות של טיפולים וטרינריים ולראות את כלבינו האהוב סובל מכאבים. מרתיח ממש!
פנייה לבעלי הכלבים המשוחררים: הקבוצה שקמה (מי שצריך לדעת יודע) לא נועדה בשביל שכלבים יסתובבו ויהוו מטרד, אלא בשביל שכלבנו לא יסבלו בהסגר אחרי לכידה, אבל הובהר והוסבר שעלינו לשמור עליהם, על כל המשתמע מכך.
בתקווה שנחיה הולכים על ארבע והולכים על שתיים, זה לצד זה בשלום ואהבה.
זה תלוי רק בנו!
טובה ברוק
לוטם, גם את גם אביך מטיילים עם כלבכם כשהוא קשור, בהחלט דוגמה טובה. ומסתבר שגם אתם נפגעתם מהכלבים המשוטטים, אין לי אלא להצר על כך ולשאול איך גורמים לבעליהם לשמור שלא ישוטטו ויתפרעו? אם יש לך תשובה ופתרון - יתקבל בברכה.
לצערי איני מומחית להבחין מי "כלב טוב".  כלב הוא כלב!
מה גם שכלב תוקפן, מפחיד, זריז, מתנפל, לא עומד כמו דוגמן לפני המצלמה. התמונה רק להמחשה.
אשמח, וודאי, לשיתוף פעולה ולנסות למצוא פתרון לאכיפה על בעלי הכלבים המשוטטים המהווים מפגע לאנשים ובעלי חיים כאחד.
מה זאת הקבוצה שהזכרת? אפשר להתקבל כחברה נטולת כלב?
לימור רימוני

לוטם, לא מדוייק מה שכתבת. הכלבה הלבנה אולי לא תוקפנית פיזית, אבל מבחינתי נזק של כלבים זה גם להיכנס לדשאים ולגינות פרטיות ולחפור בהן, או לחרבן חופשי אם זה על הדשאים, או המדרכות. זה גם נזק בעיניי....

שרה רביד
להגר, קיבוץ כבר איננו קיבוץ!
גם בקיבוץ של פעם, לא היה מקום לשיטוט חסר פיקוח של בעליי חיים, אך נכון, זה היה ולצערנו, עדיין קיים, וצריך להיפסק, כי כלבים משוטטים כשהם יוצרים חבורה, הם מסוכנים גם לבני האדם, לאו דווקא לחתולים.
חוק נוצר לשמור על כולנו...
חיה מאייר
בארה"ב בעלי הכלבים המוזנחים הולכים למשפט, קנסות ולפעמים לבית סוהר. מה הסיפור ב"קיבוץ". אין חוקים?
גאולה לפיד

אני מברכת על היוזמה של טובה. מתפתח פה שיח ציבורי שחושף את יחסינו השונה למרחב הציבורי. כלב שמסתובב חופשי במרחב הציבורי מעיד שבעליו לא מתחשב בציבור. למשל, אני מגלה "מתנה" בדמות קקי של כלב בדיוק כשאני דורכת עליה ליד שער הבית שלי. או כלב שנובח ומתנפל ןכו' וכו'.הגר שכנתי החמודה, זה נחמד שאת רוצה לחנך ילדים להתקרב ולאהוב בעלי חיים, אבל, אנא, השאירי להם או להוריהם את חפש הבחירה . מי שאוהב בעל חיים ורוצה לגדלו יתכבד ויעשה זאת בטריטוריה הפרטית שלו. במרחב הציבורי יש זכות לאנשים בכל מקום, קיבוץ, כפר, או עיר ,להרגיש מוגנים ובטוחים מפני החלקה על קקי, או נביחות והטרדות מכל סוג שהוא. זהו לא רק חוק מדינה, זו אמנה חברתית אלמנטרית בין בני אדם בכל מקום בעולם. זו איכות חיים שכולנו שותפים בה.

טובה ברוק

גאולה מגדירה את הנושא בצורה הכי ברורה מובנת ולא משתמעת לשתי פנים, היחידים שאינם מפנימים הם אותם בעלי כלבים ששמים פס על הציבור וממשיכים לשחרר את כלביהם.

מספר עידכונים:

נמסר לי שהלוכד מגיע באופן עצמאי ללא הזמנה וביקר פעמיים בשבוע האחרון. מי שכלבו נלכד וייאלץ לשלם תמורת שחרורו זב"שו בלבד.


דיברתי עם בעל הכלב הטורף, הבטיח לפצות הוצאות ווטרינר, לקשור את שלושת כלביו, ימים יגידו!


נאמר לי שאפשר לפנות בשל הטרדה כלבית גם לשוטר הקהילתי, שלב א' אזהרה, במידה ותימשך תוגש תלונה במשטרה. טלפונים באתר המועצה.


קבוצת הווטסאפ של בעלי הכלבים משמשת להתראה – לקשירת כלבים, כי הלוכד בשטח, מגונה ותיבחן בהיבט משפטי.


מאז שכתבתי את הפוסט מגיעים לאוזני סיפורים על נשיכות, פחד, נביחות מטרידות שנת, "מוקשי נעל", והשיא - בעלת כלב שירקה בפרצופה של מתלוננת.

מה אנחנו בכלל רוצים? כפר עם רינת ציפורים, ניחוח חציר וזבל פרות. ועוד 100 שנות קיבוץ נפלאות...

 לוטם גרשיקוב-סבג

טובה תיקון - הקבוצה אינה בכדי להזהיר בעלי כלבים לקשור כלביהם כי הגיע לוכד, אלא להזכיר לשמור על כלבינו ולהימנע ממצבים לא נעימים. 

כמו כן, תזכורות על חיסונים, חוקים חדשים ושאר כתבות נחמדות הנוגעות לאוהבי כלבים. (מי שלא מגדל כלבים לא יבין).

בל תשכחו, מתנגדי הכלבים, שגם אנחנו, אוהבי ומגדלי כלבים, רוצים לחיות בקיבוץ הזה בשקט ובשלווה בדיוק כמוכם! בואו לא ניכנס למלחמות מיותרות ונשמור כל אחד על טובתו של השני.

ובזה המעמד, בקשה קטנה מבעלי אופניים:

אני הולכת עם כלב קשור וכמעט בכל טיול ערב שלנו מגיח מאחורינו רוכב אופניים. כל פעם מישהו אחר, במהירות מסחררת!

לפני יומיים כמעט ופגע בנו רוכב אופניים עם קפוצ'ון על הראש כך שלא זיהיתי אותו.

בקושי הספקנו לזוז.

זה מבהיל, מפחיד ומסוכן!

סעו לאט!!!!

טובה ברוק

מה הכוונה לשמור ולהימנע ממצבים לא נעימים? השאר ברור.

לגבי רוכבי האופנים - אני איתך!.

לוטם גרשיקוב-סבג

 ללכת עם כלבים קשורים, בכדי להימנע מקקי על מדרכות, דשאים, נביחות, רדיפה אחרי חתולים ושאר מעשים כלביים הנעשים מהיותם בעלי חיים, אך באחריות הבעלים.

 האמיני לי, שהלוכדים עושים את העבודה שלהם ואף אחד לא יכול למנוע אותה, גם אם מאוד ירצה.

גאולה לפיד

 שלום לוטם. אני לפחות לא מתנגדת לכלבים. אני באמת מאמינה שהכלב הוא ידיד נאמן לאדם. האמירה שלי למגדלי הכלבים היא לקחת אחריות על הכלב שלהם. 

שלא יהפוך מטרד לאנשים בסביבה. גידלנו כלב כשילדינו היו קטנים וכששכנים התאוננו על נביחות שלו, נפרדנו ממנו, אכן, בצער...אבל חשבנו שזכותם לא לסבול וחובתנו לא להפריע את מנוחתם....

שחף אלימלך

הקבוצה קיימת גם ליידע על לוכד. בעיקרה! עניין בטיחות הנוסעים פה על גלגלים 1, 2 4, וכו... העליתי על הפרק מזמן! המסקנה המשתמעת מכך -  שנכבד זה את זה.... בכל המובנים!

טובה ברוק

הייתה פה הכחשה שהקבוצה מתריעה על הגעת לוכד, אז שלא תעבדו עלינו.

שולמית מירון

לא ברור על מה הוויכוח, אם כלב הופך למטרד ציבורי ובעליו לא לוקחים אחריות, יש לנו את החוקים שעל פיהם נוהגים בכל חברה מתוקנת, מאוד לא נעים לצעוד ולהיתקל ב"מוקשים" על המדרכות.

ולבעלי הכלבים לא ברור שהם אחראים לנקות את אחריהם

טובה ברוק

הבעיה שבעלי הכלבים לא חושבים כמוך וכמוני, משחררים כלבים להפחיד וללכלך, פתחו רשת קשר להודיע שהלוכד מגיע. חלקם, אולי אף רובם, מצפצפים עלינו ועל החוק, וקשה מאוד לטפל בבעיה.