title
title
title
title
title
title
על תחנת השידור "קול הגליל" בימי הבריטים
אלחוטאי "ההגנה" שהתחזה לחרדי במאה שערים (קטע מתוך כתבה של עופר אדרת על אמנון בר גיורא שפורסמה בעיתון "הארץ" ב-22.12.2016)

חייו של אמנון בר גיורא, שמת בחודש אוקטובר בגיל 93, היו סוערים ומלאי הפתעות. את תחנת השידור המחתרתית "קול הגליל" הקים ברפת בקיבוץ ובמכלי החלב השתמש כחומר נפץ להפצצה אווירית מאולתרת. לימים גם רדף אחרי מנגלה בג'ונגלים בפרגוואי

לגליל נשלח על ידי בן גוריון כדי להקים רשת תקשורת שחיברה בין יישובים מבודדים ובהמשך הקים את תחנת הרדיו המחתרתית של "ההגנה", "קול הגליל", שפעלה מהרפת של קיבוץ איילת השחר. "בידדנו היטב את המקום בחבילות קש שמנעו מהפרות מלהשתתף בנהימת געיותיהן בשידור...היה מקום גם לאנטנה גדולה מספיק כדי שהשידור יישמע איכותי במיוחד", תיאר.
 
השידור הראשון של "קול הגליל" נפתח בשיר הפלמ"ח, אותו ניגן באקורדיון גיל אלדמע, לימים חתן פרס ישראל לזמר עברי. לצדו, שידרה בתחנה דנה כוגן, לימים אשת קול ישראל ורשות השידור. "העברנו דרישות שלום למשפחות ברחבי הארץ מהבנים והבנות בגליל. כל זאת מתחת לאפם של הבריטים שסיירו בכבישים במכוניות מצוידות במכשירים שניסו לגלות את מקור השידורים. לשמחתנו, התברר שהתחנה נקלטה ברוב חלקי הארץ ותרמה תרומה חשובה ליצירת קשר. דיווחנו גם על הפעולות הקרביות ה שהשידורים סקירה של חדשות מהעיתונים, שהגיעו לרפת מדי בוקר ממרכז הארץ במטוס פייפר.

מאותה הרפת נלקחו באחד הימים מכלי חלב, ששימשו את "טייסת הגליל" של "שירות האוויר" של ההגנה להפצצה אווירית. בר גיורא התנדב באותו יום להחליף טייס-מישנה, שלא התייצב למשימה, אף שהיה חסר הכשרה בטייס. הוא עלה בלוויית טייס על מטוס פייפר, שיצא להפציץ את בניין המשטרה בבית שאן, עליו השתלטו ערבים. "יכולת העמידה שלנו הייתה תלויה בעיקר באלתור אמצעים שיציגו מצג שווא של צבא גדול ומחומש היטב ביבשה ובאוויר", 

בר-גיורא בתחנת האלחוט של הגדוד השלישי באיילת-השחר