title
title
title
title
title
title
האקליפטוסים בוואדי

איך ומתי הגיעו לוואדי שלנו האקליפטוסים?
על כך ספרו מיכל אנדורן (אופז) ויוסף חרמוני, בעקבות הסערה הגדולה, שפקדה את הוואדי בחודש ינואר 2018, הרימה עצים על שורשיהם, שברה גזעים אדירים והשאירה חורבן במקום.

...את העצים הראשונים, עוד לפני שהוואדי זכה לטיפול וטיפוח של הנוי בראשות פנחס בן ארי ושל לגר בפינת החי, שתל אחי עמרם, שנהרג בתאונת דרכים לפני 45 שנה. הם נשתלו לפני כ-55 שנה.
זו הייתה יוזמה פרטית וייחודית שלו וסיפורו (סיפורם) כמעט ונשכח. מסיבות שונות לא מצאנו את הדרך לשמר את זיכרון המעשה. אבל עכשיו, אחרי מראות הוואדי, אני מוצאת לנכון לספר ולהזכיר.
עמרם היה שונה באופיו, בעל דמיון עשיר, מרחף אל מעבר לגבולות המציאות, יצירתי, שחקן וסטנדאפיסט. כפי שהעיד עליו חברו ובן כיתתו, יוסף חרמוני: "על מייסדיה של להקת הפאר "המופרעים", נמנה גם עמרם אופז, שהיה ילד ונער ואיש יקר ואהוב, שתוכו כברו ועומק הגותו אינם נופלים מיכולתו לקרקע את מאזיניו-צופיו במופעי סטנד אפ, שלא ידעו שהם כאלה".
הוותיקים וודאי זוכרים את ההופעות, במיוחד בחגיגות פורים.
עמרם החליט לעשות מעשה, ובשקט וכמעט בהיחבא, שתל את האקליפטוסים ובדרכו הצנועה תרם לנוף הנפלא של איילת-השחר.
מספרת מיכל אנדורן (אחותו של עמרם)

כי האדם עץ השדה


האקליפטוסים ניטעו לפני כ-55-60 שנה, ע"י עמרם אופז ז"ל וחברים.
עמרם נטע את האקליפטוסים האלה בסוף שנת 1960, או בראשית 1961. היה זה לאחר שסיימנו את בית הספר ועמרם הלך לשנת שרות (נדמה לי שלעין גדי).
באחד מביקוריו במשק, אז, הוא הלך למשתלת הקרן הקיימת (למרגלות הר אליעזר, מעט דרום מערבית לשדה אליעזר), וחזר הביתה עם ארגזון פח (כ-20 על 25 ס"מ גודלו, לא יותר, וגובהו כ-15 ס"מ, לא יותר) ובו אדמה לחה וכתריסר שתילוני אקליפטוס.
הוא שתל אותם ורובם נקלטו.
לא פלא – שפע שמש ושפע מים זמינים, כמעט בגובה פני השטח, הקל עליהם את היקלטותם. יתכן והוא השקה אותם מידי פעם בראשית דרכם אל השמים. אינני זוכר.
פועלו זה של עמרם, מעשה תמים וכמעט חובבני, הוא אבן היסוד לכל פארק הוואדי, שהאיילתים מבלים בו וחוגגים בו זה עשרות שנים.
את זאת סיפרתי , לא אחת ולא שתיים, לכל ששאלוני וגם לאותם שלא שאלו אותי.
נראה לי שראוי להעלות זאת על הכתב, לרגל ט"ו בשבט.
יוסף חרמוני