title
title
title
title
title
title
טיול גאי"ה לאזור מנשה / אוקטובר 2018
טיול מועדון גאי"ה לאזור מנשה

לאלבום תמונות מהטיול - לחצו כאן

הולכים על שתיים, רוכבי קלנועיות ונתמכי מקל, מהכי צעירים שבגמלאים עד אחד מזקני השבט - עוזי התאספו ויצאנו לטיול ראשון של העונה ופנינו לאזור מנשה.
מועצה אזורית מנשה שמקור שמה מהתנ"ך. ושטחיה נמצאים בנחלת שבט מנשה. הינה מועצה אזורית השוכנת ממזרח לחדרה וכוללת בתוכה קיבוצים, מושבים כפרים ערבים מדרום לנחל עירון, ושני יישובים קהילתיים.
בברקאי אספנו את מדריכת הטיול (עליה נתעכב בהמשך).

עצירה ראשונה בתחנת הדלק שליד כפר קרע, לארוחת בוקר זריזה שהבאנו מהבית.
משם המשכנו והתארחנו בגלריה "אראביסק" של אומן הקליגרפיה מוחמד כלש שבכפר קרע.
מוחמד סעיד כלש החי ויוצר בכפר קרע, הינו בוגר אוניברסיטת לידס בלימודי אמנות וחינוך. שנים רבות לימד נגרות ואמנות בבתי ספר תיכוניים, אומנותו עוסקת בעיקר בייצוג סימבולי של המציאות , ומתמקדת באורנמנטים מורכבים, בעיטורים ובקליגרפיה של משפטים הלקוחים מהקוראן והתנ"ך תוך יצירת חיבור להווה. קירות הגלריה מכוסות בעבודותיו העשירות בצבעיהן ומדויקות להפליא, קבלנו מפיו הסבר על השימוש בטכניקות של ציור על זכוכית, ויצירת עיטורים בפורניר ועץ.

בהמשך נסענו לתצפית ביום ללא ראות טובה על הנוף.
משם נסענו "לחריש - קציר". גלגוליו של המקום מורכבות יותר מזה של המעיל בשירה של קדיה מולודובסקי, עכ"פ, מי שירצה יוכל לגגל ולקרוא את היסטוריית שני היישובים.
לאחר שהופרדו היישובים הוחלט על הפיכתה של חריש לעיר פתוחה לכלל הציבור, המקום מצוי בתנופת בניה עצומה של מבני מגורים, פארקים, גינות, שטחי מסחר ותעשיה ומבני חינוך. כרגע יש עשרות בתים רבי קומות בבניה, הרבה בטון חשוף, הירוק יבוא בהמשך. הצפי הינו לעיר שיהיו בה מעל 100.000 תושבים.

וכדי שלא נשכח שאנחנו חיים "במזרח תיכון ישן" או בלשון אחרת "לא חדש", ובכ"ז נרגיש בטחון, נסענו לאורך תוואי "גדר ההפרדה" המשמשת מחסום בין ישראל לרשות הפלסטינית לשם מניעת מעבר בלתי מורשה של פלסטינים מיהודה ושומרון למרכזי אוכלוסייה ישראליים, כדי לזהות חדירה מצוידת הגדר באמצעי חישה ותצפית אלקטרוניים.

לסיום ערכנו ביקור במושב תלמי אליעזר בחממה חקלאית - משתלת סוקולנטים, בה מגדל דני בן אברהם אוסף אדיר של צמחי מדבר, בסיור ובהרצאה למדתי מספר דברים: שצריך להיות משוגע לדבר, שקקטוסים שותים מעט ואוגרים לעת יובש, שאפשר לשנות צורתם של קקטוסים בלי התערבות גנטית, ועוד מיני טיפים על גידול צמחים, וכבר למחרת השקתי את שני העציצים שעל החלון בשאריות הקפה, לא נרשמה תלונה על מיעוט הסוכר.

וכמה מילים בקצרה על המדריכה כפי שהבטחנו בהתחלה - ציון 100 בצעקנות רעש וקישקושים מיותרים, ההסברים וההדרכה הרבה פחות מזה, בלשון לא מכובסת שלום ולא להתראות.

טיילה והתרשמה טובה ברוק