title
title
title
title
title
title
חידת השבוע 2 / ספטמבר 2019
מקום של כבוד בחצר הקיבוץ...
מספר אלמנטים חשובים מהעבר
נגלים לעינינו,מוכרים, זה מכבר...
אז סיפורים כאן ממש מתבקשים,
כי איך ידעו הצעירים, ממשיכי דרכנו,
מה הם אושיות התרבות של קיבוצנו?


אלי רוזנברג: אין כמו סרט באמפי של איילת. מילדותי, ועד הקמת בית העם, שלצערי הפסיק את צפית הסרטים באמפי..


כרמלה בר-נץ: אכן, סרט באמפי שלנו... אך יש כאן עוד משהו ששווה להתייחס אליו. למה הכוונה, אלי?


אלי רוזנברג: את ככל הנראה מתכוונת ל כסאות המתקפלים של סבא מרדכי ענבי. אין כאלו בשום מקום אחר! דומים להם , אולי, אך לא כאלו. כשהשתחררתי מצה״ל, הרהיט הראשון שקבלתי מהקיבוץ, היה כיסא שכזה שהוענק לי לאחר כבוד ע״י יוצרו! אך זיכרונותיי מסרטים באמפי, הם אך ורק מרביצה על שמיכה, שהרי כסאות היו רק בשימוש המבוגרים בשורות האחרונות שבאמפי( ראו בתצלום) ..

עוד זיכרון, הצצה לסרטים למבוגרים. זו תמיד התבצעה ע״י טיפוס על גג חדר האוכל. חבר שהיה גם מורה להתעמלות (ושמו שמור במערכת..) היה ממונה על תפיסת הנערים המציצים (אנו). והיה לו הרבה מה לעשות, שכן, אם אנו לא מורשים לצפות בסרט, אז גם הוא לא!!!


עמיר שי: בילדותי שהחלה בשנות ה-70, כבר לא זכינו, פרט לכמה שחזורים בחגים ובקייטנות לסרטים והופעות באמפי. אירוע אחד שסיפר לי אבי (דוד) ז"ל, אך אינו מוזכר בשום מקום אחר, היה מסופר כך: "הכתוביות בעברית היו מוקרנות בצד המסך, במקרנה נפרדת, בעלת מנואלה, והיו מטילים על אחד החבר'ה, את העניין - להתאים בין המילים הנאמרות באנגלית, לבין הכתוביות בעברית.. סנכרון.הדבר הופל תמיד, ובאופן מכוון, על מי שלא היה דובר אנגלית רהוטה או ליתר דיוק - לא היה דובר אנגלית כלל. ואז זה היה נשמע כך: צופה א': מהר יותר.. צופה ב': לאט יותר... צופה ג: איזה ****... וכו' וכו'.

ושאר רגעי האמפי, הלא הם מסופרים בספר דברי הימים (או "יעקב וקשקשנים אחרים" כפי שקרא לו מחברו - י. חרמוני) של איילת השחר ומביא מספר רגעים קומיים משעשעים במיוחד מהווי האמפי והתרבות, שהיו יכולים בשקט לפרנס דרמת קומדיה סטייל "סינמה פרדיסו" של אותם ימים מופלאים.


שרה וולורט אלן:  וכשהסרט לא היה מספיק טוב צפינו בשמים המכוכבים. זכור לי במיוחד הספוטניק הרוסי שהופיע פתאום והלחישות הנרגשות שעקבו אחר מהלכו...


אלי רוזנברג: אכן זכור גם לי, לא הרבה יותר מאוחר נוספו לווינים אמריקאים,  או רוסים נוספים...חלק מהפולקלור מסביב לסרטים באיילת היה, שאם כוכב קולנוע מסוים היה מופיע בשני סרטים רצופים, אזי קבל הנ״ל את התואר ״חבר קיבוץ״.....

בתואר הזה נשאו הרבה טובים כמו: צ׳רלסטון הסטון, ג׳והן ווין, קלארק גייבל, סטיב מק׳ווין, פול ניומן ואחרים...