title
title
title
title
title
title
ראש השנה שת"פ

על ראש השנה שת''פ  

 

כשאני באה לכתוב על חג ראש השנה תש''פ, אני בודקת איך ומה כבר נכתב על החג בשנים הקודמות, (ומחפשת אם יש משהו חדש, אחר, שונה שעליו כדאי לתת את הדעת).


וזה נחמד, כי זה שונה מהרגיל.     

אני למעשה התנדבתי למשימה, כדי לאפשר לאור להמשיך בפעילות הענפה, לחגים הבאים, כי השנה רק מתחילה בראש השנה, ולפניו עוד דרך ארוכה...

וכפי שנאמר ע''י משתתפים רבים - החג על כל שלוחותיו היה מוצלח !

ומה הן שלוחותיו ?

מתחיל בהכנות – הכנת הדובשניות המסורתית ע"י שובל והצוות שלה, בעזרת צעירות, גמלאיות וילדים. השנה הייתה גם הכנה של חלק מהשי ע''י הצוות המופלא המפעיל את המאפייה (ענת הרמן, מיכל ז-ח ונדב ישראלי) - עוגיות פריכות וגרנולה מזינה, הכל תוצרת עצמית!.  בהמשך היה ערב של אריזת השי, כאן נארזו העוגיות והגרנולה בשקיות מותאמות, והונחו על משטח עץ עם דבש וברכה מיוחדת (שכלל גם כרטיס גירוד ומאחוריו פרסים וברכות. (רעיון מיכל ח-ז, טקסט מאיה א-ג, ביצוע מיכל ב-ש-ל) האריזה הייתה מאתגרת, אך נעשתה בשמחה והתנדבות עם אווירה טובה ומפרגנת.

במוצ''ש "הפנינג" רבתי – שכלל את חלוקת השי, כלל פעילויות יצירה (בהנחייתן של יפעת גלילי, נירית קנדינוף, חן ולדמן וגילת רוכמן): ציור על חלוקי נחל, כתיבת ברכות ועבודת אוריגמי, כלל את המאפייה הבלתי נלאית עם חלות יפיפיות, עוגות - שכל אחת טעימה יותר מהשנייה. וכמובן - קפה, מוסיקה ובר צנוע. בנוסף זכינו במופע משעשע ביותר של הקוסם "שמבוקי", שהניע קהל בלתי שגרתי לקחת חלק בתעלוליו.  כל זה הביא לאווירה מאוד טובה, מה שקוראים בשפה המדוברת "ווייב נהדר".

תשליך - חידוש שהחלנו בו השנה ושיש לשכללו בשנים הבאות – זהו מנהג "התשליך" שמקיימים בראש השנה, ובו משליכים למקור מים זורמים, את מצוקות ותחלואי השנה החולפת. הדברים הלא-טובים נכתבו על חלוקי נחל (בהפנניג הנ"ל), וכל אחד בחר מה להשליך וממה להתנקות לקראת השנה הבאה לטובה.   הרמנו כוסיות של יין, ברכנו, וטעמנו מהחלה הע-נ-ק-י-ת שהוכנה במאפיה שלנו.

התשליך התקיים קצת לפני כניסת החג בוואדי שלנו, בהנחיית זהר א-ל.

 

ערב החג

על הדשא הסבו כ- 540 חברים ואורחים סביב כ-70 שולחנות, הייתה אווירה נינוחה. הילדים נהנו מ"עצי ההפתעות" המאירים ומלאי הממתקים, ו"מבריכת המשאלות המוזהבת", בה שטו תוצרי האוריגמי  ועליהם משאלות לשנה החדשה.  וגם דוורים צעירים סובבו בין השולחנות, עם החולצה הממותגת של מוטי תירוש (הדוור המקומי),  והעבירו ברכות משולחן לשולחן.

 

הערב באמפי נפתח בתקיעה בשופר וברכת איתמר המזכיר (שעברה מהדשא לאמפי). הערב לווה לכל אורכו בנגינתה של הלהקה המקומית (איל בארי, הלל, נמרוד ואריאל קרס) וכן זמרי הבית שהיטיבו לשיר, וביניהם נציין את ליאב מורלי שהגיע לחופשה מקורס מ"כים והצטרף אלינו לחזרות ביומיים האחרונים, את יובל נעמני ורון בן יוסף, ואת הזמרת והסקספוניסטית לירון ברימר, שהצטרפה למנגנים והשרים.

את הערב הנחו בחן חמוטל גולן ותום להד.


הובאה בו מצגת של ברכות "שנה טובה" שנוצרו ע''י אמני הקיבוץ במשך השנים. וכן שני סרטונים (בעריכת קובי נתנאל) - הסרטון על המטפלים והמטפלות הזרים, המיטיבים לטפל בחברינו הזקוקים להם, בהפקתם של ברהלה צ. וחן ולדמן. וסרטון ה-"סו לואו" בכיכובם של לו בן ארי ואלון ל. – סרטון בהשראת ג'אנר חדש וקופצני המספר על איילת-השחר העכשוית, (כתבה נגה גלילי).     הייתה גם ברכה מיוחדת של הדבוראים לרגל קבלת תו הצטיינות לדבש האיילתי. תודה גדולה ליובל רווח האלוף שצילם וגם סייע בהמון דרכים אחרות.

את ריקוד ילדי כתה א' שהפך כבר למסורת, החליף מופע קצרצר וחינני על אותיות הא-ב. (מפורט בהמשך)

היו גם ברכות מתושבינו החדשים (שי וינר) מבנינו הנמצאים בחו''ל (דינה ק-י וים צפרוני), והיה שיר חדש של לו-יהי.

הצלחה רבה הייתה למופע ברוח שנת הבחירות והקמפיינים שעברה עלינו, אך עם תכנים מקומיים של שלושת המועמדים הכי לא מתאימים למלא תפקיד בקיבוץ. הם ניסו לשכנע אותנו, כל אחד בדרכו - "למה אני לא יכול לשאת בתפקיד" – המועמדים היו טובה ברוק, גילי מוסקל ופיטר מקנלי, (שלושתם משכנעים ביותר).

התרגשנו עם אורלי חורין שסיימה 37 שנות חינוך, בעיקר מוזיקלי, במבוא הגליל, והאזנו לשירתו המרגשת של רון בן-יוסף שייצג את הזוגות שנישאו השנה.   את הערב חתם השיר "בין האצבעות" (ע''י ענת אגוזי וביתה נועם).

בפינת בית הקפה הוגשו השנה -"צאיי" עם הדובשניות (אלה מהפרוזדור לחג)

 

בסיום הערב עברו "לפאב האיילתי" (בצידו המזרחי של הדשא המרכזי), בניצוחו של עוזי הרמן, ולשמחת אוהבי "משקה השעורים" בתגבור הדובשניות ועוד מיני משקאות (למבוגרים בלבד).

 

גיבושו הסופי של הערב והבאתו לכלל מימוש מוצלח ע''י שרה ואור לבית צפרוני, עם יכולת יצירתית, התמדה ואילתור עד הרגע האחרון, וקצת אחריו.

...כמו שאני נוהגת להגיד לזוג האחים האלה - סבא אליהו מסתכל וגאה בכם !

נציין את צוות החג – יפעת גלילי, ניר נפתלי, קובי נתנאל, נגה גלילי, נירית קנדינוף, חן ולדמן, גילת רוכמן, יוליה עילם, עידן פרלמן

אני מקווה שלא קיפחתי אף אחד, (ואם כן אז אני מבקשת סליחה, ובזה אני ממרה את פיה של חברתי הטובה אורה, שהעדיפה כדי לא לטעות לא לפרסם שמות כלל). 


נועה הרמן