title
title
title
title
title
title
מפגש "שוחרי תרבות" / דצמבר 2019

סיכום מפגש "שוחרי תרבות" איילת-השחר – 9/12/19
במפגש השתתפו כ-20 א.נשים.
המפגש התחיל בהצגת נתונים ע"י אור צפרוני (רכז תרבות), ואיתמר גולן (מנהל אג"ק).
תקציב התרבות של איילת השחר עומד על 175,000 ₪ בשנה המגיעים ממיסי החברים והתושבים ומסכומים שמתקבלים מהמועצה האזורית כחלק מסל השירותים. בנוסף לתקציב זה אנחנו גובים דמי השתתפות שנעים בין 15 ₪ ל – 35 ₪ למשתתף לאירוע בחגים הקהילתיים הגדולים ובמסיבות (פורים, פסח, יום העצמאות, שבועות, ראש-השנה, ט"ו באב, ערב השנה האזרחית).
פעילויות התרבות כוללות בתוכן גם את הפעלת מתחם הפטאנק, את "המשחקייה" וחלק מעלויות מופע י"ב.
אור מרכז את תחום התרבות בקיבוץ בשנתיים האחרונות, משקיע הרבה אנרגיות בתחום, ועם זאת, על אף שרוב רובם של אירועי התרבות מתוכננים ומופעלים ע"י צוותים של מתנדבים, עדיין יש לא מעט עבודה הקשורה להסתכלות הכוללת על הדברים ולגיוס צוותי המתנדבים, ובמקום הזה ישנה תחושה של "לבד" שמקשה על הפעילויות.
המשתתפות והמשתתפים העלו התייחסויות רבות, להלן עיקרי הדברים:
• חשוב לשתף בעשייה, בתכנון ובהפקה כמה שיותר אנשים.
• יש לא מעט אנשים בישוב שאינם מודעים/חשופים לכך שמחפשים מתנדבים לצוותי החשיבה, התכנון והביצוע של אירועי תרבות.
• ישנה שחיקה וירידה במוטיבציה של חלק מהאנשים שלוקחים על עצמם להפיק חגים ואירועים.
• הקשיים המרכזיים הם בחשיבה וביצירת התוכן, ובגיוס אנשים שיהיו מוכנים לעלות על הבמה באירועים השונים (יש לציין לטובה התגייסות אנשים למשימות ממוקדות כגון: סידור שולחנות וכיסאות, הכנת מתחמי פעילות וכדומה).
• צריך לחשוב איך מחזקים את החיבור של מערכת החינוך לעשייה התרבותית קהילתית, מתוך רצון לשמר ו/או לייצר מסורות שעוברות מדור לדור. ומתוך הבנה, שמערכת החינוך יכולה להוות עוגן, שמחבר סביבו חלקים רבים מאוכלוסיית היישוב על כל גווניה ומרכיביה.
• יש לשמור על חיבור, שיתוף ותיאום עם פעילות הגמלאים. יש להם יכולות גבוהות והרבה פנאי.
• חשוב לחדש, ויחד עם זה חשוב גם לשמר מסורות ומנהגים.
• צריך לחשוב על נושא תשלום המשתתפים = האם גבוה/נמוך מידי? כיצד מתייחסים לנושא האורחים שמגיעים ונהנים מהמחירים המסובסדים ע"י חברי הקהילה? איך מציעים לנהל את נושא הרישום והגבייה?
בסיכום הפגישה הוחלט להקים צוות, אשר ייקח על עצמו את משימת הליווי והסיוע לרכז התרבות, מעין ועדת תרבות.
הצוות יהיה אחראי על התווית תוכנית תרבות שנתית, כולל ההיבטים התקציביים שלה, וכן יסייע לרכז התרבות בגיוס מתנדבים להפקת והובלת פעילויות התרבות השונות.
התנדבו לצוות: מירי בן-יוסף, נועם רווח, נגה גלילי, נוקי הספלד, חמוטל גולן, נועה הרמן, קובי נתנאל. אור יזמן את הצוות לפגישה בשבועות הקרובים כדי שניתן יהיה להציג תוכנית פעילות והצעה לתקציב 2020 בהקדם.

*** מעבר ובנוסף לכל הכתוב לעיל ***
כל מי שמעוניין/ת לקחת חלק בצוותי החגים והאירועים השונים מוזמן/ת לפנות לרכז התרבות !!
סיכם: איתמר גולן