title
title
title
title
title
title
מסיפורי מטע הנשירים של המאה ה20 / חלק ב'

נטיעות חדשות
חלקת אכסנייה א' הקרובה לכביש כבר הייתה נטועה. ביום הראשון של עבודתי, קיבלתי טרקטור שרשרות D – 4, כמובן עם טרקטוריסט ונאמר לי שבאפריל נטעו חלקה חדשה אכסנייה ב' – 100 דונם.
באתי ולא מצאתי את החלקה. העשבים כיסו את השתילים וחשבתי שזה שדה בור.
מה עושים? עם דיסק מטעים פתחתי פס ישר מדרום לצפון בשולי החלקה. כשהגענו לקצה הצפוני של החלקה, הסתבר שהורדנו שורה שלמה של עצים עם העשבים. עוד לא היו חומרים לריסוס עשבים, גם לא היה עדיין מושג כזה במילון החקלאי.
שנה אחר כך נוטעים את אכסנייה ג'. כבר יש שיטת השקייה חדשה, "השקייה בערוגות". קו ראשי של צינורות אלומיניום 6 צול. כל צינור 6 מ'. מפרקים כל פעם חלק ומציפים את כל הערוגה. בתחילה זה בתלמים ואחר כך, כשהעצים גדולים, מציפים את כל הערוגה. לשם כך צריך שטח מפולס, שהמים יזרמו לקצה השורה. היה צורך לתכנן את חלקות המשנה בהתאם למבנה השטח. אחד החברים, בן משק מהמחזור הראשון, היה ידוע כמתמטיקאי. הוא החליט ללכת הבייתה ולחשוב על הנושא. ואני החלטתי לטעת בהתאם להבנתי, כי זה היה הזמן לטעת. אחרי כשבוע חזר החבר לעבודה עם פיתרון. חישב סינוסים וקוסינוסים ותכנן את המטע. במשך השבוע גמרנו את הנטיעה וכשהחבר חזר אמר לו אחד הוותיקים: "עד שאתה למדת מתמטיקה, זהר כבר סיים את הנטיעה".

חורף בחדר האוכל
ארוחות אוכלים בחדר האוכל. בחוץ יש הרבה בוץ, במיוחד אצל החקלאים, אז מה עושים כדי לא ללכלך את הרצפה בבוץ? לפני שניבנה חדר האוכל החדש, היה חדר האוכל הישן (המטבח , יותר מאוחר). היו מפזרים בו נסורת ואחת לחודש, בערך, היו מחליפים אותה. בזמן החלפת הנסורת היו חולצים מגפיים והולכים עם כפכפים מעץ, שהוכנו בנגריה.

מפזרים זבל כימי
זבל כימי הינו דשן חנקני, שהיו מפזרים בחורף בין ענפי המטע. ואיך זה נעשה?
כל עובד קושר שק סביב מותניו. בשק ממלאים את הדשן. כל עובד מקבל שורת עצים ומפזר בידיים את הדשן, תוך התקדמות בהליכה. הצנעת הדשן נעשית ע"י הגשם שיורד, כי אין ממטרות ואין השקייה קבועה. גמרנו ארוחת בוקר והחל לרדת גשם חזק. חברי הצוות קראו לי והציעו שנרוץ לפזר דשן, כי יורד גשם. ואני השבתי להם: בואו נחכה שיפסיק הגשם, נפזר את הדשן, יבוא גשם נוסף והוא יצניע את הדשן. מסתבר שגיליתי להם עולם חדש!

מה עושים בשבת?
סיימנו את העבודה ביום שישי בצהריים. עבדנו בגיזום בחורף. אחד החברים שאל אותי: "מה עושים בשבת"? תשובתי הייתה, כמובן, "נחים וניפגש ביום ראשון". "אבל לא סיימנו את העבודה" הוא אמר. "גם ביום ראשון לא נסיים" השבתי." ואתה, לך תבלה עם אשתך והילדים. גם להם מגיע בילוי שבתי איתך".