title
title
title
title
title
title
"לאסוף סיפורים בחצר"

 סיפורי חיים של וותיקי איילת השחר
בפראפראזה על ספרה החמוד של גרדה כהן מקיבוץ איילון, יוצאים אנחנו, צוות "ברל'ה ובנותיו" – ואוספים סיפורים בחצר המשק.
הצוות שלנו – ברל'ה, איריס אורן נעמני, מיכל חרמוני, דינה גדה, נוגה הרדוף ונורית כפיר – הוקם על ידי נועה הרמן, ותפקידו לתעד בצילום וידיאו את קורותיהם של תושבינו הגמלאים.
האמת, שאת המבצע הזה, התחיל לפני כשלושים שנה, מיכאל בן יוסף האגדי. מיכאל, הבין כבר אז את חשיבות התיעוד וראיין בעזרת טייפ מנהלים, עשרות חברים וחברות שרבים מהם כבר לא איתנו. 
הקלטות הללו שמורות בארכיון, בעיקר לטובת המרואיינים ומשפחותיהם, וגם כקהילה, הן מספקות לנו מידי פעם אינפורמציה חשובה.
לפני כשלוש שנים, חידשנו את המפעל החשוב הזה, כשברל'ה או ג'ף מצלמים בוידאו, והבנות - מראיינות, מדובבות, מקשיבות ובעיקר מרותקות מהסיפורים הבלתי נגמרים. 
באמתחתנו כבר למעלה משמונים סיפורים, והיד, כפי שאתם מבינים – עוד נטויה. את רשימות המרואיינים אנחנו מקבלים מנועה ועל פיהן אנחנו מתקדמים. בכל ראיון כזה ישנו צלם ומראיינת או שתיים.
ברוב הפעמים המרואיינים מתחילים בכך – "אין לי מה לספר... היו לי חיים מאד רגילים... אין שום דבר מיוחד... אני לא זוכרת.... אני משעמם..." 
ואנחנו מיד מרגיעים ומסבירים שכל סיפור חיים באשר הוא, יכול לסקרן ולעניין, פשוט מכיוון שאין אף אחד שחי את אותם החיים של מישהו אחר, אפילו אם רבים מאיתנו נולדו פה וגדלו בצורה דומה.  
וכך, כל פעם – ברגע שהמרואיין מתחיל לספר ולשתף, קשה מאד לעצור את השטף והסיפורים זורמים, ממש כאילו חיכו לנו כל השנים ש"נוציא את הפקק", והם יוכלו לצאת. ובאמת – כל סיפור הוא תוצר חדש ומרגש, ייחודי, ססגוני ומלמד כל כך. 
פעמים רבות, המרואיינים עצמם לא מאמינים שהצליחו לדבר כל כך הרבה זמן אל מול המצלמה.
ולנו, צוות "ברל'ה ובנותיו", נותר רק להקשיב ולהנות, להתפעל וללמוד, לשתף אותכם בחוויה הנהדרת הזו, וליידע אתכם, הגמלאים שעדיין לא רואיינו, שעוד נגיע אליכם בזמן הקרוב, ויחד "נוציא את הפקק" של סיפור חייכם הייחודי.