title
title
title
title
title
title
עדכוני ראש המועצה גיורא זלץ

28 בינואר 2021 / עדכוני ראש מועצה אזורית הגליל העליון
שלום רב תושבי המועצה,
לזכור ולעולם לא לשכוח
השבוע ציינו את את יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, 76 שנים לאחר שחרור מחנה אושוויץ. אין כבר בינינו הרבה אנשים שהזכרון הוא ממשי עבורם, הריחות, הקולות, המראות. זו סיבה נוספת שלזכרון הרגשי יש להוסיף זיכרון חינוכי, זיכרון עם משמעות. לצד הקמת המדינה, בנייה של צבא חזק, שבלעדיהם אי אפשר להבטיח, לא עוד, never again, יש הכרח לפעול לבנייה של חברה אנושית, צודקת, הוגנת.

"זה יום נכספנו לו עוד יעל ויבוא, ומצעדנו עוד ירעים אנחנו פה.." כך מסתיים המנון הפרטיזנים. לכם, מנצחי השואה, אני מבקש לומר - היום לו נכספתם הגיע, אנחנו פה. נכון שאין לכם קברים לבכות עליהם, אבל יש לכם את המשפחה שהקמתם, את מדינת ישראל שיום יום מראים לכם שניצחתם. אנחנו מתחייבים להמשיך ולזכור, אנחנו מתחייבים לעשות ככל יכולתנו שלילדים, לנכדים ולנינים שלכם יהיה עולם טוב יותר.

ולסיום, הקורונה והסגר עוד איתנו וברור לנו שהשבועות הקרובים יהיו מאתגרים וידרשו מכולנו אורך רוח ומאמץ. ברור גם שההנחיות יתעדכנו וישתנו, וידרשו מכולנו לעשות התאמות. אני מבקש מכם להמשיך לנהוג על פי ההנחיות הקיימות וזכרו כי אנחנו כאן בשביל לעזור.

 

שדרוג תעלה הירדן ימומן בשלושה מיליון ש"ח ממשרד התיירות
מפרץ שכשוך
שדרוג תעלה הירדן ימומן בשלושה מיליון ש"ח ממשרד התיירות
אין ספק כי אחד המקומות האהובים על המטיילים הישראלים הוא גדות הירדן, במיוחד באזור שבין גשר להבות הבשן לגשר הפקק ("התעלה המזרחית"), וזאת בשל המרחב הגדול בשוליו, והגישה הקלה יחסית אל מי הנהר, עם כל כלי רכב ורגלית. בשל הביקוש הגבוה של הציבור מחד, וכושר הנשיאה המוגבל של המקום מאידך, הוחלט במועצה לפתח את תעלת הירדן המזרחית כמרחב קולט קהל ברגישות סביבתית נמוכה יחסית.

הפיתוח והשיקום ייעשה ע"י שיקום מבני של התעלה ויצירת מופע נחל טבעי. הדבר יעשה באמצעות פיתול האפיק ושבירת הקווים הישרים המאפיינים תעלה, מיתון הגדות, יצירת גישה נוחה אל המים, יצירת מרחבים נוחים ומוצלים לשהיית הנופשים ע"י הסדרת חניונים, ונטיעת צמחיית גדות המייצרת צל.הפרויקט התקבל בעין יפה במשרד התיירות והשבוע הודיעה שרת התיירות, אורית פרקש-הכהן, כי בכוונת המשרד לסייע בהקמת התוכנית בהיקף של שלושה מיליון שקלים. 

 

תנופת פיתוח בקיבוצי הגליל העליון
אולם הספורט בדפנה. תתחדשו!
תנופת פיתוח בקיבוצי הגליל העליון
השנה החדשה נפתחה בסערה בקיבוצי הגליל העליון, לפחות בכל הקשור לאגף ההנדסה של המועצה. דומה כי כמעט בכל יום נחנך מגרש משחקים חדש, מושק כביש משודרג, או נפתח מבנה ציבור כזה או אחר. בין שלל הפרויקטים, ניתן לציין את מתחם בטיחות גנים בעמיר, בו הושקעו מיליון ₪; את שיפוץ ושדרוג אולם הכדורסל המיתולוגי בדפנה, בהיקף של 800 אלף ₪; את גני המשחקים בדן (300 אלף ₪) ובנאות מרדכי (230 אלף ₪); ואת שדרוג השטחים הציבוריים הפתוחים בכפר הנשיא (280 אלף ₪) ובאיילת השחר (230 אלף ש"ח). מעבר לכך, לאחרונה יצאו לדרך שני פרויקטים משמעותיים נוספים – שדרוג הכביש של אשכול הגנים במעיין ברוך (כמיליון וחצי ₪) וכביש הכניסה לאיילת השחר (1.2 מיליון ₪).

גיורא זלץ, ראש המועצה: "אנו פועלים במרץ לקידום ושדרוג קיבוצי המועצה והפרויקטים שזה עתה הסתיימו, כמו גם אלה שצפויים לצאת לדרך בקרוב, הם חלק מהעשייה הזאת. יישובים חפצי חיים לא יכולים להרשות לעצמם לשקוט על השמרים וחייבים לתכנן כראוי את עתידם. כולי תקווה שהפרויקטים יתקדמו ויתבצעו בהתאם ללוחות הזמנים ונוכל לאפשר ליישובים שלנו להתפתח, לשגשג ולקלוט בנים חוזרים, משפרי דיור מהאזור וכמובן משפחות מכל רחבי הארץ".

 

ביקור בהפתעה בשיעור תנ"ך בזום
לומדים למרות הקשיים
ביקור בהפתעה בשיעור תנ"ך בזום
בימים של סגר שלישי, אותו תלמידי החטיבות והתיכונים חווים כבר כמעט שנה שלמה, בהם עדיין מתקיימת למידה מהבתים, שום דבר אינו וודאי או מובן מאליו. אין ספק כי העברת השיעורים בזום, שכבר הפכה לשגרה יום יומית, אינה פשוטה - לא לתלמידים ולא למורים. וכך, כחלק מהפתעות התקופה, שמחו תלמידי כיתה י'4 בבי"ס "הר וגיא", לארח בשבוע שעבר בשיעור תנ"ך את ראש המועצה, גיורא זלץ.

"מרגש לדעת שלראש המועצה חשוב לראות ולחוות בעצמו איך מתנהלת למידה מסוג זה ומה שלום הנוער שלנו", אמר יובל קומרצ'רו, מחנך בכיתה ט', ומורה לתנ"ך ולהיסטוריה אשר העביר את השיעור המדובר, והוסיף כי "אני מלא הערכה ומסיר את הכובע בפני אותם נערים ונערות שקמים בבוקר, מגיעים לשיעורים, לוקחים חלק פעיל בלמידה ומצליחים לקיים שגרה לימודית למרות הקשיים הרבים הניצבים בפניהם בתקופה זו."

 

ט"ו בשבט בעמותת ותיקי הגליל
הפתעה מתוקה
ט"ו בשבט בעמותת ותיקי הגליל
בימים רגילים, ט"ו בשבט נחגג בעמותת ותיקי הגליל עם שלל אירועים, כאשר המרכזי שבהם הוא טיול גדול. אלא שבימי קורונה הטיול הוא על המפה, או יותר נכון על ראנר. לכן, צוות העמותה יזם, יצר והפיק 2,200 ערכות מיוחדות לכל בתי האב מעל גיל 65 של המועצה. בעזרת מתנדבים נארזו וחולקו אלפי הערכות לבתי התושבים.

זאבית דרומי, מנכ"לית עמותת ותיקי הגליל: "אם אנחנו לא יכולים לצאת לחגוג – שהחגיגות יבואו אלינו! ברצוני לאחל חג אילנות שמח לכל תושבי המועצה הוותיקים, ולהבטיח שבשנה הבאה, אם יתאפשר, נחגוג כמו שצריך. תודה רבה למתנדבים ממכינת הגליל העליון במעיין ברוך וממועצת הנוער ולשאר המתנדבים, וכמובן לצוות עמותת ותיקי הגליל אשר שהרימו פה חתיכת מבצע לאריזת החבילות וחלוקתן. חג שמח."

גיורא זלץ, ראש מועצה אזורית הגליל העליון: "השנה שעוברת עלינו עיבתה את שורשי הקהילתיות שלנו, האריכה ענפים של מסוגלות ויכולת והפריחה פרחים של דאגה לזולת. בט"ו בשבט הזה אולי לא נוכל לצאת להתפעל מיופיו של הטבע שלנו, אבל נוכל לפצות על כך בהתפעלות מהטבע של האנשים החיים פה. בלי להפחית דבר מחשיבותו של החיסון, לימדתם את כולנו דבר או שניים על חוסן. תודה על ההשראה, על הדוגמה המופתית והחיוך, גם בשנה בה הירוק הגלילי שלנו מככב בעיקר ברמזור הקורונה".

 

יוסי לב-ארי, מעמודי התווך של הטבע הגלילי, הלך לעולמו בגיל 84
יוסי לב-ארי ז"ל. חסרונו יורגש
יוסי לב-ארי, מעמודי התווך של הטבע הגלילי, הלך לעולמו בגיל 84
בשבוע שעבר הלך לעולמו יוסי לב-ארי מקיבוץ דן. לב-ארי, בן 84 במותו, היה אחת הדמויות הבולטות בגליל העליון בתחומי הטבע והסביבה בעשרות השנים האחרונות. נהייתו של יוסי לטבע ולנופיו קרבה אותו לחברה להגנת הטבע. היה יזם ושותף להקמת רשת בתי ספר שדה בגולן, והדריך עשרות טיולים לחרמון ולגולן. הוא גם ניהל את מערך ההדרכה למורי דרך לטיולים. בשנת 1982 קיבל על עצמו את ניהול מוזיאון בית אוסישקין ועסק בכך יותר מעשרים שנה. בשנת 2012 נבחר יוסי ל"יקיר הגליל" לאות הערכה על תרומתו לאזור. בנוסף לכל עיסוקיו, אשר יקצר המצע מלתאר, היה יוסי איש משפחה חם, אבא, סבא ורב סבא מסור, אוהב ואהוב. הותיר אחריו את רחל אשתו, לאחר 64 שנות נישואין, 4 ילדים, 14 נכדים ו – 10 נינים.

פז שלי, נכדתו של יוסי: "סבא כמו הסבא שלי אין ולא היה לאף אחד. היה לי סבא עם כאלו סיפורי חיים שאתה רואה רק בסרטים, סבא שהוא צ'אק נוריס משולב באינדיאנה ג'ונס. היה לי סבא שהוא בעצמו ספר היסטוריה ארץ ישראלית, סבא שהוא-הוא עצמו הטבע הישראלי! זה אדם שצריך לחוות את הנוכחות שלו, להרגיש את העוצמה הפנימית והבטחון בכל מילה שיוצאת לו מהפה, לשמוע ממנו ורק ממנו את החוויות, את ההרפתקאות של חייו שהם פשוט היסטוריה שלעולם לא נוכל לתאר במדויק בכתב. אוהבים אותך סבא. נוח על משכבך בשלום."

 

נטיעות על הגבול
רֹן בַּלֵּב וְאֵת בַּיָּד
נטיעות על הגבול
סגר או לא סגר, על נטיעות ט"ו בשבט קשה לוותר. וכך, השבוע התקיים טקס נטיעות של חטיבה 769 במשגב-עם, בהשתתפות חיילים, אנשי קק"ל ונציגי הקיבוץ. ראש המועצה, גיורא זלץ, הצטרף לאירוע והוביל את הנוטעים ביחד עם אל"מ יהודה ואך, מפקד החטיבה. בשל הסגר וכללי הקורונה, האירוע חולק לשלושה אזורי נטיעה: אחד של נציגי הקיבוץ (ילדים, משפחות ועוד); שני של חיילים לפי נוהל צבאי; ושלישי של מפקדים וראשי הקיבוץ.

גיורא זלץ, ראש המועצה: "בזמן שנטענו עצים, צפו עלינו אנשים מהגבעה הסמוכה בלבנון, ככל הנראה אנשי חיזבאללה. המחזה הסוריאליסטי הזה הסביר טוב יותר מאלף מילים את המצב המורכב בו אנו חיים, במיוחד אנשי הקיבוצים הצמודים לגבול. הדבר לא ריפה את ידינו, אלא להיפך, חיזק את חשיבות נטיעת העצים, לא רק כאקט ציוני וסביבתי מובהק, אלא גם כאקט ביטחוני".

 

משפצים את הכביש הפסטורלי
סעו בזהירות
משפצים את הכביש הפסטורלי
גם לכם.ן יצא לזגזג בין הבורות של כביש 977 בין צומת כ"ב ללהבות? אז גילוי נאות (תרתי משמע) - גם לנו... בעקבות פניות של המועצה ושל תושבים לחברת נתיבי ישראל (נת"י), החלו היום עבודות לריבוד הכביש. עם התשתיות הישנות של הכביש הזה אל תפנטזו על אוטובאן גרמני, אבל היי - כל המציל צמיג בישראל... צפו לחסימה לסירוגין של הכביש בימים הקרובים. שווה כמה דקות המתנה, לא? 

 

הצלחה למבצע עידוד נדידת העגורים
צילום: גיל נוימן
הצלחה למבצע עידוד נדידת העגורים
רבים מתושבי העמק ודאי שאלו עצמם בשבועות האחרונים – מהן כל הצפירות והאזעקות שנשמעות תדיר באזור? התשובה היא שמדובר בחלק ממאמצי החקלאים לגרש את העגורים מהשדות ו"לעודד" אותם לנדוד דרומה. למה בכלל לגרש? משום שממצב בו אלפי עגורים יפים וחמודים נשארו לבלות את החורף בישראל, הגענו ליותר מ-50,000 פרטים, אשר מחסלים יבולים שלמים וגורמים לנזקים אדירים לחקלאים. תרומתם לתיירות אומנם חשובה, אך לא יכולה לבוא על חשבון פרנסתם של חקלאי העמק וההר.

הפעולות בשטח הן הטרדת העגורים והברחתם מהשדות החקלאים במשך החודשיים וחצי של תקופת הנדידה ואז, כאשר מסתיימת תקופת הנדידה (מחצית דצמבר בערך), יישארו בעמק כעשרים אלף עגורים, או אף פחות מכך. ואכן, לאחר למעלה מחודשיים של מאבק קשה בעגורים, כולל מרדפים וצפירות עם לא מעט רעש, נערכה בימים האחרונים ספירה של העגורים שמגיעים ללינת לילה בעמק החולה. הספירה נערכה ע"י אגמון החולה, הפקחים של רשות הטבע והגנים וצפרים מתנדבים והתוצאות משמחות. מהספירה עולה כי כעשרים ושנים אלף עגורים לנים בלילה באגמון בעמק החולה, ועוד כעשרת אלפים בשמורת החולה ובבריכות הדגים.


עד כאן הפעם. אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק, באתר המועצה, ביישומון הגליל העליון וברדיו קול הגליל העליון 105.3fm
אני מאחל לכולנו שבת שלום, סוף שבוע נעים!
 
שלכם,

גיורא זלץ
ראש המועצה