title
title
title
title
title
title
ט"ו בשבט תשפ"א באיילת השחר - סיכום המשחק
אודות "איילת משתוללת"- משחק קהילתי אינטראקטיבי לט"ו בשבט באיילת השחר
בשבת 30.1.21, חגגנו ט"ו בשבט ומבלי לעבור על מגבלות התקופה, יצאו 27 קבוצות, מעל 200 איש, להשלים משימות ברחבי הקיבוץ במשחק האינטראקטיבי "איילת משתוללת" מבית Race-Master- מרוץ עם ערכים.
מטרת המשחק היא לצבור כמה שיותר ניקוד קבוצתי במהלך שעות המשחק. את הניקוד צוברים בהשלמת משימות ואתגרים, שהותאמו לכל טווח גילאי המשתתפים. חלק מהמשימות דרשו לימוד וחקירה וחלקן אקטיביות ויצירתיות.

יש להודות שהיו מחלוקות על חלק מפתרונות המשימות, שנבעו בעיקר מהסתמכות על מקורות מידע שונים. למשל, על השאלה: כמה סוגי דבש מייצרים במכוורת איילת השחר? חלקם הסתמכו על אתר בו רשום 5. הדבוראים יודעים לספר על 11. כנראה שהתשובה האמיתית היא: תלוי איפה אתה שם את האוזן.
על אף מזג האוויר הגשום, שיתוף הפעולה של המשתתפים היה יוצא מן הכלל והועברו יצירות נפלאות וסרטוני חוויות מעולם החקלאות האיילתי, שיערכו ויופצו לקהל הרחב.
נושאי הפעילות התמקדו בחג ט"ו בשבט, חקלאות ונוי באיילת וציון 100 שנה למכוורת איילת השחר.

להלן תחנות המשחק:
האיילה שלי שומרת על הסביבה - ט"ו בשבט בשנים האחרונות הוא גם חג שמירת הטבע ואיכות סביבה. 
עשינו כבוד למשה שליט (מה שמגיע מגיע), על תרומתו הגדולה לאיכות החיים שלנו בגליל העליון, ערכנו היכרות עם מזיק מס' 1- זבוב הפירות הים תיכוני ויצרנו את סמל האיילה מחומרים טבעיים.
משהו קטן וטוב – איילת השחר היא קודם כל קהילה. בתחנה זו נתבקשו המשתתפים לעשות משהו טוב בתחום הקהילה. המשתתפים הביאו משלוחי מנות נהדרים ומעשים טובים נוספים בקהילת איילת. למשל, צלחת מפנקת לצעירה ביותר (עמית וינר) ולמבוגרת ביותר (אלזה). נציג כיתת כליל החורש , הביא למשתכני "כליל החורש" צלחת פירות יבשים ועוגת ט"ו בשבט. הכלות הטורקיות במחווה לשלומית חן, ועוד רעיונות נפלאים.
פינת הילדים – מתוך כוונה לשלב את כל הגילאים במשחק, תחנה זו פנתה אל הקטנים יותר עם חידות שונות על ט"ו בשבט. השלמת שירים, שבעת המינים ושאר סמלי החג.
שירי ט"ו בשבט – תחנה מוסיקלית זו עסקה בשיר שכתב חיים גורי ליובל ה-50 לאיילת ובשירי ט"ו בשבט. "שירי לחי על תפוח... צריך היה להיזכר מי כתב את השיר, מי ביצע אותו בחג באיילת (איתן סער ז"ל וכרמלה בר-נץ) ומי מבצע אותו בסרטון (הדודאים). 
נוי באיילת- לאחר שראינו סרטון מקומי על צוות הנוי, נדרשו המשתתפים לציין מה פינת הנוי האהובה עליהם. מתוך מגוון התשובות בלטו בעיקר הדשא המרכזי והוואדי עם בריכת השכשוך.
מכוורת איילת חוגגת 100 - גם בעניין זה, כפי שציינתי קודם, במכוורת תלוי איפה אתה שם את האוזן, אבל אנחנו לא ניתן לעובדות לבלבל אותנו. חוגגים 100 וזהו. התחנה כללה שאלות שונות הקשורות במכוורת. ראינו סרטון קצר שמסביר, אכן, מדוע חוגגים 100 שנות דבורים באיילת. הוצגו שאלות שונות כגון - מה הפרש הגילאים בין העובד הוותיק ביותר והצעיר ביותר במכוורת (69 שנים בין זאב מירובסקי ליונתן אגוזי).
חקלאות הצומח באיילת – מה שפעם היה ברור לכל זאטוט, היום כבר הרבה פחות מוכר, כשרוב הנוער לא מכיר את עולם החקלאות מקרוב. התחנה עסקה בשמות שונים של איסוף היבולים והפירות שמגדלים באיילת כיום. (מסתבר שיש הרבה).
שמות מן הצומח באיילת – בעזרת איתור שמות המשפחה הצמחיים באיילת, הצליחו לפתור את המשימה שהוצבה ועוצבה כשעון ט"ו בשבט, ליד תאי הדואר.
חידון פרחים – לאחר שהצליחו לפתור פאזל דיגיטלי, קיבלו המשתתפים תמונות 12 פרחים, שהיכרות עם שמותיהם (שהופיעו ברחבת העשורים) הובילה לפתרון המשימה.

התגובות תוך כדי ולאחר המשחק היו נהדרות ומרגשות. בהחלט חיממו את לבי.
אני מבקש להודות לכיתת חמצוץ על סיוע באיסוף המידע, צילום ופרסום הפעילות (אגב, מה זה חמצוץ? אני מכיר חמציץ. חמצוץ זה כינוי לממתקים שנראים כמו סרטים מסוכרים צבועים בכל צבעי הקשת).
מאוד משמח לראות את הקהילה במיטבה, פעילה ותורמת.
בריאות ואושר לכולנו
ישי אלף

תודה לישי על אירגון המשחק, שהותיר חוויה איילתית מרגשת אצל כל משתתפי המשחק הקהילתי "איילת משתוללת".