title
title
title
title
title
title
עדכונים מאת גיורא זלץ ראש המועצה
שלום רב תושבי המועצה,
בוחרים בעשייה
"התקופה הרביעית" - לכל אירוע משמעותי יש ארבע תקופות. הראשונה עד לפרוץ האירוע, זה הזמן להתכונן; השנייה מרגע שמתחיל אירוע, תקופה קצרה יחסית, מבלבלת, אנחנו לא שולטים באירוע, לא מבינים את המשמעויות שלו; התקופה השלישית, אנחנו מבינים את האירוע מנסים ככל האפשר לנהל אותו, למזער נזקים; התקופה הרביעית, הארוכה ביותר, תקופה בה האירוע לכאורה מאחורינו, אנחנו מנסים להבין את המשמעויות, את השינוי שגרם לחיינו, את הנזקים וההזדמנויות שנוצרו ואלו שייווצרו בשל האירוע.

אנחנו בתחילת התקופה הרביעית של אירוע הקורונה, יש לעשות כל מאמץ להבין משמעויות, לחפש מי נפגע, להבין מה נכון וחשוב לשנות בחיינו. אל תבחרו בדרך הקלה "לתת לזמן לעשות את שלו", בואו יחד, נחפש ונמצא את הדרכים להשפיע , לעזור, לתמוך, לשנות. זה נכון שהכול צפוי, שיש דברים "גדולים" מאיתנו, יחד עם זאת הרשות נתונה לקחת אחריות, לבחור בעשייה.

 

מעל 2,000 חתימות על עצומה להחזרת האמבולנסים
אמבולנס בעמדה שבוטלה בעמיעד
מעל 2,000 חתימות על עצומה להחזרת האמבולנסים
תוך ימים ספורים מאז שעלתה לאוויר, השיגה העצומה להחזרת תקני הפעלה לאמבולנסים בגליל העליון את יעדה, 2,000 חתימות, ועוד היד נטויה. כזכור, בעקבות לחץ שהופעל עליו, אישר משרד הבריאות לתגבר תקני ההפעלה של מד"א ברחבי הארץ בעשרות אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ, בדגש על הפריפריה ואזורים דלילים באוכלוסייה, כולל שתי תחנות אמבולנס חדשות בעמיר ובעמיעד. אולם, הסתבר כי השמחה הייתה קצרת מועד, הואיל ומשרד הבריאות הודיע על ביטול התקנים מוקדם מהצפוי, החל מאמצע אפריל. עקב הביטול הועלתה עצומה אינטרנטית הקוראת להשיב את התקנים וכאמור היא השיגה את יעדה בתוך ימים ספורים.

דפנה אברהמס, מנהלת מחלקת הבריאות במועצה: "מצב הרפואה בצפון בכי רע ולראייה, תוחלת החיים של תושבי הגליל העליון קצרה בממוצע בארבע שנים לעומת תושבי מרכז הארץ. פער זה נובע במידה ממתן, או חוסר מתן, של שירותי חירום בזמן אמת. לכן, חשוב לחזק את מערך הבריאות שלנו ככל שניתן והציבור הרחב מבין זאת. לא פלא שתוך חמישה ימים נאספו מעל 2,000 חתימות שקוראות להחזיר תקני אמבולנסים לפריפריה בכדי להאריך חיים. נמשיך לפעול בנחישות מול משרד הבריאות בכדי להחזיר את תקני האמבולנסים".ְ

 

רוגבי – סוף שבוע לוהט לספורטאי עמותת הספורט
ג'נטלמנים אכזריים
רוגבי – סוף שבוע לוהט לספורטאי עמותת הספורט
נראה ששחקני הרוגבי של הגליל העליון התגעגעו מאוד לריח המשכר של כר הדשא בטורנירים ולסאונד של הקהל שמעודד ומריע לכולם. ביום שישי שעבר אירחה קבוצת הנשים טורניר איכותי עם קבוצות הרוגבי מכל המדינה במגרש הכדורגל שבקיבוץ עמיר. הייתה אווירה מדהימה, קהל מחבק ואוהב וכמובן - בירות בסיום שחקניות הגליל סיימו את הטורניר במקום השני לאחר שהפסידו לרעננה בגמר. בשורות הגליל ניתן להבחין בארבע שחקניות נבחרת ישראל, ביניהן גם קפטנית הנבחרת.

בשבת הגיע תורם של שחקני הנוער שיצאו לטורניר בעמק יזרעאל. שחקני הגליל סיימו את הטורניר במקום הראשון וזכו לשבחים רבים על משחקם החכם והאיכותי"השחקנים שלנו עשו עבודה נהדרת" סיכם יניב גרטי, מנהל ענף הרוגבי בעמותת הספורט. "כולם שיחקו יפה, בחוכמה ועם טקטיקה חכמה. אני גאה בשחקנים ובשחקניות שלנו על טורנירים טובים ואיכותיים. עצם העובדה שיש לנו בקבוצת הנשים ארבע שחקניות נבחרת מראה על איכות הקבוצה."

 

חוגגים יומולדת 100 ליצחק ינובר
צילום: יוסי רונן
חוגגים יומולדת 100 ליצחק ינובר
במהלך אפריל התקיימה חגיגה מיוחדת במינה בלהבות הבשן, כאשר בני משפחה וחברים של יצחק ינובר חגגו לו 100 אביבים. בני משפחתו – שלוש בנותיו, עשרת נכדיו וחמשת ניניו – הזמינו את החברים לשמוח בשמחתו עם ברכות, תוכנית בסגנון "חיים שכאלה", שירים שאהב לשמוע בילדותו בגרמניה וכאלו שהיה נוהג לשיר לבנותיו. ינובר, ממייסדי הקיבוץ, שמח במיוחד לשמוע את ביצוע השירALWAYS LOOK ON THE BRIGHT SIDE OF LIFE , אשר היטיב לתאר את אופיו והדרך בה חי את חייו.

רעיה ינובר, בתו של יצחק: "הכיף הגדול הוא לא רק לחגוג יומולדת לאבא בגיל כה מופלג, אלא עצם העובדה שעד היום הוא אדם חד וצלול, אשר יוצא בכל יום לצעידות בקיבוץ, מנהל דיונים ערים על פוליטיקה, מבלה שעות רבות בבית ותיקי הגליל, או לפחות עשה כך לפני הקורונה, וכמובן חי בביתו באופן עצמאי. קשה לתפוס שהוא נולד ב-1921, בסך הכל שלוש שנים לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה. הלוואי על כולנו ומזל טוב אבא". 

 

טריאתלון – עונת התחרויות חזרה ובגדול
רזאן זהוה מככבת
טריאתלון – עונת התחרויות חזרה ובגדול
ספורטאי הטריאתלון של עמותת הספורט של הגליל העליון התחרו בסוף השבוע הקודם בטריאתלון ראשון לציון. מדובר בתחרות גדולה ויוקרתית, אשר השתתפו בה ספורטאים וספורטאיות מכל אגודות הטריאתלון במדינה. התחרות הייתה יריית הפתיחה של עונת התחרויות לשנת 2021הספורטאים הצעירים של יואב ביטון כיכבו בתחרות והסתבר שכולם בכושר שיא ושהאימונים האינטנסיביים משתלמים. 

הים היה סוער, אך זה לא הפריע להם לשחות בצורה מצוינת, רכיבת האופניים היה טובה וכמוה גם הריצה. הספורטאים והספורטאיות הראו תוצאות נהדרות, כולם התקדמו רבות בכל הפרמטרים והיה ניתן לראות כמה העבודה הקשה שלהם בכל אימון חשובה מאוד. רזאן זהוה הגיעה למקום השלישי במקצה הנערות וזכתה במדליית הארד.

"מטרת התחרות הייתה לחזור למוד התחרויות ולתרגל את ההחלפות" סיכם יואב ביטון, מאמן הקבוצה. "הספורטאים והספורטאיות הרגישו את יתר המתחרים שלהם ואת כושרם. הספורטאים והספורטאיות הראו תחרות מצוינת עם המון נחישות."


 

ברית חיים בין תלמידים יהודים לדרוזים
קירוב לבבות
ברית חיים בין תלמידים יהודים לדרוזים

בשבוע שעבר התקיים בפקיעין המפגש השני של פרויקט המעורבות החברתית "ברית חיים". במסגרת המפגש, תלמידי כיתה י׳7 מבי"ס "עמק החולה" בכפר בלום נפגשו עם מקביליהם הדרוזים. המפגש התחיל בסיור בכפר שכלל סקירה היסטורית. לאחר מכם ביקרה הקבוצה במועדון יום לקשיש, לפעילות משותפת, ומשם המשיכו לבית הכנסת, כאשר באותו הרחוב נמצאות גם ח׳לווה ( בית תפילה לעדה הדרוזית) וכנסייה, סימן ייחודי לרב תרבותיות. בסוף המפגש התלמידים אכלו במרכז הכפר מאכלים דרוזיים והתכבדו בכנאפה.


סיגלית ביראני: "ברצוני להודות לשותפים שלנו על קיום הפרויקט – מר יוסף נסראלדין, יו״ר התנועה הציונית הדרוזית; רכז הפרויקט, מר זיד דגש; ולמחנכות המופלאות לובנה עאמר ולילה זין אלדין. כאשת חינוך החיה בחברה הישראלית, מפגשים כאלה ממלאים אותי מאוד בסיפוק ומעצימים את המוטיבציה לעשייה מתוך שליחות. השליחות שלי היא להיות גשר בין התרבות הדרוזית ליהודית."


 

שחייה אומנותית – מדליית זהב לספורטאיות הגליל העליון באולימפיאדת הילדים
צילום: ילנה טוליאגנוב
שחייה אומנותית – מדליית זהב לספורטאיות הגליל העליון באולימפיאדת הילדים
השחייה האומנותית היא כבר שם דבר בספורט המקומי. זוהי השנה השלישית שיש לעמותת הספורט קבוצות שחייה אומנותית איכותית והרמה רק עולה ומשתבחת. הספורטאיות, המודרכות ע"י ילנה טוליאגנוב, מתאמנות קשה ובתחרות האחרונה היכולות הגיעו לידי ביטוי.

לאחרונה התקיימה אולימפיאדת הילדים במכון וינגייט. באולימפיאדת משתתפים מעל ל–3,000 ספורטאים וספורטאיות מכל הרשויות במדינה במגוון רחב של ענפים. שחייניות השחייה האומנותית הציגו יכולות מרשימות וכבשו את המקום הראשון בריקוד הקבוצתי, מתוך 10 קבוצות שהשתתפו וקיבלו שבחים רבים.

"הייתה לשחייניות שלנו תחרות נהדרת" סיפר יונתן ורטיקובסקי, דובר עמותת הספורט. "הן עובדות קשה מאוד באימונים ומגיע להן לקצור את הפירות. ילנה טוליאגנוב מאמנת הקבוצה עושה איתן עבודה נהדרת. רק בחודש ינואר החולף עברו שתי ספורטאיות שלנו לאקדמיה למצוינות ומשם לנבחרת הלאומית. אנחנו גאים בהן על ההישגים ועל הספורטיביות הגדולה. הייתה להן תקופה ארוכה ללא תחרויות והן שמרו על מוטיבציה, הגיעו לכל אימון ועבדו יפה מאוד."

 

מחזקים את הקשר עם "איחוד הצלה"
מתנדבים מכל הלב
מחזקים את הקשר עם "איחוד הצלה"
השבוע התקיים במועצה ביקור מיוחד של סגן מנהל מחלקת מבצעים באיחוד הצלה, גלעד סלומון, אותו לוותה רכזת סניף עמק בארגון. השניים נפגשו עם ראש המועצה, גיורא זלץ, מנכ"לית המועצה, עידית חמל, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים, אורלי מאסטרו, מנהל האגף המוניציפלי, אסף לנגלבן, קב"ט המועצה, דותן רוכמן ומנהלת מדור בריאות, דפנה אברהמס.

האורחים סקרו בפני הצוות את פעילות הסניף הצפוני, מתוך הבנה שהמתנדבים/ות הרבים הפרוסים בשטח, יהיו אלה שיוכלו לתת מענה ראשוני עד להגעת אמבולנסים. "אנו חשים שסניף עמק החולה הינו סניף חזק היודע לשמר את מתנדביו, להכשירם כל העת ולגייס עוד מתנדבים למשימה החשובה. אנחנו משתדלים יותר ויותר לחזק את הפריפריות, מבינים את הצורך בהגעה מהירה למקרי חירום" אמר סלומון. בהמשך הביע ראש המועצה את הערכתו לפעילות ההתנדבותית והדגיש את הצורך בהכשרת עוד ועוד מתנדבים לחיזוק יישובי הצפון, לצד יחידות החילוץ וצוותי החירום היישוביים.

 

הפשיטה על חוף בצת
שומרים על ארץ נקייה
כבר אמרנו מיליון פעם שהכל מתחיל בחינוך, נכון?! אז הנה הפעם המיליון ואחת: כבוד ל120 תלמידי כיתות ד׳- ו׳ מבי"ס 'נוף הרים' בסאסא, אשר יצאו למבצע ניקיון בחוף בצת. "בימים אלו, ערבות הדדית ותרומה לקהילה הם מהערכים שחשוב לנו להטמיע בקרב תלמידנו. כאשר עושים זאת בניקוי החופים עם קצת שמש ומים, אז ההנאה היא כפולה",סיכם בסיפוק דודי שמידט, מנהל ביה"ס.

 

תערוכות גמר באומנות ועיצוב בבי"ס "עמק החולה"
אומנות בימי קורונה
בשנה האחרונה מצאה עצמה המדינה במציאות חדשה והזויה של מגפה ושמה קורונה. מציאות של סגרים, זומים, בידודים, מסכות ולמידה מרחוק. עינב רימוני, מורה לאומנות ועיצוב ורכזת המגמה, ורויטל שחף, מורה במגמה, שתיהן בבי"ס 'עמק החולה', שאלו במהלך התקופה את עצמן לא פעם, כיצד נעשה עם תלמידות י"ב את הפרויקטים שלהן בציור ועיצוב במציאות זו? האם התלמידות לומדות או עסוקות במשהו אחר? מרוכזות? מבינות? מבולבלות? מרוצות או משועממות? השינויים הרבים אותם שכולם חוו, יצרו אי ודאות לגבי הלמידה, הצגת הפרויקטים והבחינות.

יחד עם זאת התלמידות המשיכו לאורך כל התקופה ליצור ולדאוג לסיים את הפרויקטים, שמהווים סגירה לתקופה בת שלוש שנים במגמת אמנות ועיצוב ואת התוצאות ניתן לראות בתערוכות המופלאות המוצגות בבית הספר. תערוכות המציגות את אופייה האישי של כל תלמידה, מחשבותיה ורגשותיה ומכניסות את הצופים לעולמן הפנימי. "תלמידות המגמה עשו זאת, אף על פי ולמרות הכל וזה לא מובן מאליו. מהתבוננות בתערוכות אנו מתמלאות גאווה והתפעלות מהדרך שהן עשו ומברכות אותן על היצירות המופלאות שלהן ומודות להן על שנה מופלאה זו.", סיכמו רימוני ושחף.

 

מתרגלים אירוע רב נפגעים
צילום: דוברות איחוד הצלה
מתרגלים אירוע רב נפגעים
תרגיל אר"ן (אירוע רב נפגעים) רחב היקף התקיים השבוע במתחם החנייה של "מטיילי קריית שמונה". בתרגיל השתתפו מתנדבי ומתנדבות 'איחוד הצלה', יחידות החילוץ של מועצה אזורית מבואות החרמון ומועצה אזורית הגליל עליון, יחידות צבא, כיבוי אש, משטרה ויחידת החוסן של מכללת תל חי. יחידת החילוץ של הגליל העליון, בראשות אמציה שלומי, תפקדה בצורה מעוררת כבוד ועמדה בכל משימותיה.

בשטח התרגיל הוצבו מיניבוס ורכב פרטי, אשר דימו רכבי הסעה של ילדי בית ספר אחרי תאונה קשה, כאשר נמדדה יכולת הטיפול ושיתופי הפעולה בזמן אמת. הצוותים המקצועיים של כל היחידות התנהלו במקצועיות ובנחישות, תוך כדי ביצוע חילוצים, החייאות ופינויים. בסיום הערב נערכו סיכומים והפקות לקחים בכדי להיות מוכנים לאירועים (שלא נדע) מסוגים שונים: מלחמה, תאונות, רעידות אדמה.


עד כאן הפעם. אתם מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק, באתר המועצה, ביישומון הגליל העליון וברדיו קול הגליל העליון 105.3fm
אני מאחל לכולנו שבת שלום, סוף שבוע נעים!
 
שלכם,

גיורא זלץ
ראש המועצה