title
title
title
title
title
title
איילת-השחר חוגגת 100 שנים

אז מה היה לנו עד עתה? (חלק ראשון)  המשך יבוא...

1. בחרנו את סמל המאה
הוגשו מספר הצעות ולאחר הצבעה של כל חברי הקיבוץ נבחרה הצעתה של מיכל בן שלום לנדסמן.


                                                                                                                                                                                                           
 2. ערב עם הוותיקים ב"כליל החורש" (ספטמבר 2014))
את השנה פתחנו במפגש עם וותיקי הקיבוץ, המתגוררים בבית הסיעודי "כליל החורש".
שרנו, העלינו זיכרונות, התכבדנו ויותר מהכל – התרגשנו יחד איתם.
3. עליית החרת'ים לאיילת העתיקה (ספטמבר 2014)
לפנות בוקר, טרם עלות השחר, התאספנו ב"כפר הגלילי" שבוואדי. משפחות, משפחות נהרו אל המקום – סבים וסבתות, הורים, צעירים, ילדים ונכדים נפגשו לכוס קפה וחזו בסרט המתעד את חיי החרת'ים. עם נתינת האות, יצאנו לדרך בעקבות "שישיית החרת'ים", שהובילה אותנו במסלול מפותל אל "איילת העתיקה". בדרך ביצענו מספר משימות של חלוצים. את המסע "המפרך" סיימנו עם אור השחר באיילת העתיקה. שרנו בהתרגשות את "כך מתחילים הסיפורים" (השיר מיובל ה-50 לקיבוץ), שמענו את דבריו של עמוס קלווריסקי, נינו של חיים מרגליות קלווריסקי, לו שמורה זכות גדולה להיותנו "קיבוץ".
                                         את האירוע סיימנו ב"ארוחת בוקר של חלוצים".


4. פריחה שנייה (אוקטובר 2014)
את הערב "פריחה שנייה" הכינו גימלאי הקיבוץ. הערב כלל מופע בימתי ובו ריקוד המתעד בתנועה את חיי הקיבוץ של פעם. טעמנו מהשירים הישנים והאהובים. משפחות עם שלושה וארבעה דורות, החיים עמנו כאן , עלו לבמה ונשאו דברם וכל זאת עם תיעוד מצולם על החיים של "פעם" בקיבוץ. היה מרגש מאוד!

5. תערוכת תחביבים ואוספים (אוקטובר 2014)
בחדר-האוכל אורגנה תערוכה ענקית של אוספים ותחביבים שונים. חברים הציגו עבודות שלהם בשלל חומרים. כמו כן, הוצגו אוספים מגוונים, אותם אוצרים המציגים, שנים רבות בבתיהם. צפינו בנפלאות היצירה והדבקות באיסוף והתפעלנו!


6. מפגשי בנים – מחזורים וחברות הנוער (ספטמבר, אוקטובר, נובמבר ועוד... (2014-15)
שישה מפגשים התקיימו ובהם לקחו חלק אלה מהבנים שחיים היום במשק והקימו באיילת את משפחתם ורבים, רבים שנולדו במקום ובחרו לחיות במקום אחר, אך זוכרים , בהחלט, את ניחוחות המקום וקשורים לחבר'ה. הגיעו למפגשים גם בוגרי חברות הנוער, שהתחנכו במקום. חלקם נישאו ובנו ביתם כאן ואחרים, זוכרים את התקופה בה בגרו באיילת והגיעו גם הם. במהלך המפגשים היו פגישות נרגשות, סיורים במחוזות הילדות בקיבוץ ובילוי של יום משותף מלא בחוויות.
7. ערב שירי גליל וצפון (דצמבר 2014)
"פרלמנט הגליל" שמתאסף לערבי שירה, בדרך-כלל, בראש פינה, העתיק מקומו לאיילת-השחר. בערב שירה רב משתתפים מכל יישובי הגליל, שרנו עם סולנים משלנו, שירי צפון וגליל בליווי של תזמורת הפרלמנט ובהנחייתו של אריה ברכה.


8. הדלקת נר שמיני של חנוכה בתל חצור (דצמבר 2014)
עם רדת החשיכה, נאספנו בהמונים, מכל שכבות הגיל בקיבוץ, לצעידה לילית לעבר התל, כשאנו אוחזים לפידים (תהלוכת לפידים הזכורה לטוב מחג החנוכה...), ונושאים עינינו לעבר המטרה, תל חצור עם ההיסטוריה היהודית המשמעותית שלו. את פנינו, על התל, קידמו שלושה כוהנים מהעבר הרחוק – אווירה היסטורית ממשית. בדרך צפינו במספר ריקודים לצלילי שירי חנוכה, אותם הכינו ילדינו. את סיפורו של התל שמענו למעלה, בארמון, מפי חסיין, האחראי המיתולוגי על האתר. הנר השמיני הודלק בטקס מרשים,.כתובת אש האירה את האפלה, כדורי אש פורחים הועפו למרום ורוויי חוויות מהאירוע חזרנו הבייתה.9. שיחזור קבלות השבת בחדר האוכל  (ינואר 2015)
עשרות שנים התקיימו אצלנו קבלות שבת בימי שישי. עשרות שנים אחזנו בידינו את אותו הדף ובו קטע מפרשת השבוע, קטע קריאה נוסף ומספר שירי שבת. "הדף" חזר אלינו לחמישה ימי שישי של חודש ינואר. בחדר אוכל, מעוצב להפליא, חגגנו את קבלות השבת. נבחרה משפחה ל"שולחן השבת" ונציגה קרא את פרשת השבוע. שרנו את אותם השירים שבדף והאוכל - הוגש, כמו פעם. אותו התפריט של העבר - עוף "מכובס", אורז וירק מבושל... התרגשנו...
10. ט"ו בשבט – אירוח וותיקי הגליל (פברואר 2015)
בשיתוף פעולה עם "בית וותיקי הגליל", ארחנו בקיבוץ למעלה מ-300 מוותיקי הגליל. האורחים התפזרו בין פינות שונות במשק, כשכל אחת מהן מספרת את סיפורו של הקיבוץ מהיבט שונה – מרכז הקליטה, סרטים של פעם, מאכלים איילתיים, הוואדי וסיפוריו, האמנים בקיבוץ ועוד ועוד... את האירוע סיימנו במופע מרגש של הזמרת מיטל טרבלסי במיטב שירי הגליל.