מעוף פלוס
חסר רכיב

הצבועה שנצפתה בקיבוץ מצאה את מותה בסוריה

20/07/2023
הצבועה שביקרה בקיבוץ

בתחילת מאי נצפתה צבועה באיילת השחר ובישובים נוספים באזורינו, הצבועה נתפסה על ידי אנשי רשות הטבע והגנים והותקן עליה משדר שלימד אותנו בין השאר על פרצה בגבול שבין ישראל ללבנון

הצבועה שביקרה בחודש מאי השנה באיילת השחר והילכה אימים על חלקים בציבור, מושדרה על ידי רשות הטבע והגנים במשדר GPS המספק מיקום על פי דרישה.
איך מתקינים משדר על צבועה אתם שואלים בוודאי? ובכן, תחילה יש לתפוס אותה כמובן, והדבר נעשה באמצעות מלכודת רגל עם פגר של טלה שהונחה בחורשת האקליפטוס על יד המיני פיץ' שלנו, למה דווקא שם אתם שואלים שוב? והתשובה היא שמדובר במקום שקט שתושבי הקיבוץ דיווחו שנצפתה בו. בשעה 20:00 הונחה המלכודת עם המנחה וכעבור שעתיים וחצי הצבועה נפלה בפח, טושטשה קלות, המשדר הותקן על צווארה, והיא שוחררה לחופשי, כשהיא מנוטרת וזכותה לפרטיות מופרת בצורה בוטה. 
מטרת המשדר שהותקן על צווארה של הצבועה היה ללמוד על תנועתה ולקבל מידע על מיקומה. המשדר אפשר לאנשי הרשות, שקיבלו ממספר ישובים תלונות על הימצאותו של צבוע, להבין שמדובר בפרט יחיד ולא במספר פרטים כפי שסברו תחילה, ואף להרחיק את הצבועה כל אימת שהתקרבה למקומות מאוכלסים, זאת בזכות הגדרת התראות מתאימות במשדר.
עוד למדו ברשות מנתוני המשדר, על התקדמותה של הצבועה שהמשיכה מאיילת ליסוד המעלה ולמטולה, ובהמשך אף חצתה את הגבול לאזור מרג' עיון שבלבנון ומשם לחרמון הסורי.
המשדר סיפר לאנשי הרשות על פרצה בגדר הגבול שבין ישראל ללבנון באזור מטולה, יצוין כי בגדר הגבול ידועות פרצות רבות המאפשרות מעבר תנים ובעלי חיים אחרים, אך הפרצה הספציפית הזו, שקראה לצבועה, לא הייתה ידועה עד כה לרשות.
מהנתונים שסיפק המשדר עולה כי בעת ששהתה הצבועה בקיבוצינו, מדי לילה במשך שבועיים היא בחרה להניח את ראשה דווקא במחלף היציאה מהקיבוץ, עץ התות הגדל במקום והחיבה היתרה של טורפים ובהם הצבועים למתוק, עשויים לספק את ההסבר לכך.
בתאריך 20/7, התקבלה התראה מהמשדר על כך שהצבועה שלנו לא זזה במשך 6 שעות, ולכן סוברים ברשות כי היא מצאה את מותה בכפר הסורי ארוז (Aroz) הנמצא 9 קילומטרים מדרום לדמשק.
המשדר מספק נתונים פיזיולגיים נוספים, אך כדי לאוספם יש להתחבר פיזית למשדר, כעת מנהלים אנשי הרשות משא ומתן עיקש עם הנשיא אסד במטרה לקבל לידינו את המשדר. סתם. 


תודה לנעם רווח, האיש שלנו ברשות, שסיפק את כל החומרים וסייע בהכנת הכתבה.

מי זה, תן או שועל? כתבתה של ליאור סער-אריאלי על אודות הצבועה, שפורסמה בעל הצפון במאי השנה.
חסר רכיב