יוחנן בהם
תאריך לידה
31/10/1936
תאריך פטירה
31/10/1956
יוחנן בהם
נולד בט"ז בחשוון תרצ"ז 31.10.1936 בבית בשיטה
נפל בכ"ו בחשוון תשי"ז 31.10.1956 במלחמת סיני בקרב המיתלה.

יוחנן, בנם של ארנה וחנוך נולד ב- ט"ז בחשוון תרצ"ז (31.10.1936) בבית-השיטה. 
אחרי סיימו את לימודיו בבית-הספר היסודי בקיבוצו, המשיך ללמוד בבית-הספר התיכון באיילת-השחר, לאחר שהמשפחה עברה לקיבוץ זה עם הפילוג בתנועה הקיבוצית (1951). יוחנן השתייך ל"חטיבת-הנוער" של "איחוד הקבוצות והקיבוצים" והתעסק בהדרכת נוער ובעיקר בשטח המחנאות. 
מגיל צעיר ובראשית התבגרותו, ספג אל קירבו את האהבה לנוף הארץ, להרי הגליל ולמרחבים הגדולים של הנגב. הוא הרבה לבקר עם חבריו בפינות חדשות בארץ. דבק בחיי המשק והיה נאמן לביתו הקיבוצי. מראשית דרכו בחר לעצמו ענפי חקלאות שונים, כשטח פעולה יומיומית במסגרת בית-הספר, עד שלבסוף בחר בעבודה בכרם כענף קבוע.
באחד הימים חזר מליווית חבר שנפל בקרב ובין דבריו המועטים באותו יום אמר: "אם זה נדרש פעם שנייה, אני מוכן לכך". 
זמן מועט לאחר מכן פנה מעבודתו במשק כדי להתגייס לצה"ל, כשהוא מתנדב לחיל הצנחנים.

דרכו של יוחנן הייתה ברורה לפניו. הוא ידע מה רצונו לעשות ולהשיג באותו משך זמן, שהיה גורלי בשבילו ובשביל רבים מחבריו. כשיצא מביתן ההתנדבות לחיל הצנחנים היה גאה בעצמו. הוא בחר בבלתי ידוע ובקשה כאחד. שלב אחרי שלב התקדם בצבא. משבר עבר וחדשים באו, אך ברוחו העליזה ובצחוקו המהדהד ידע לעמוד בכל. יוחנן הסתגל במהרה למשטר החדש של חייו וכילה מאמצי גוף ונפש עליונים בעמדו באימונים ובמשימות הקשות הצפויות לו.

יוחנן אהב את ביתו וזכר תמיד את היקר אשר עזב. קרב אחרי קרב עבר ועימו גם התחזק האדם. הקרבות הקשים והכבדים הוסיפו לו יתר קשיחות וכוח. תמיד היה הראשון ותמיד נמצא במקום הנכון. אך תמיד נשא עיניו קדימה לעתיד חייו הפשוטים והמאושרים.

במלחמת סיני, יצא עם חבריו ב"סיירת" הצנחנים להסתער על האוייב החבוי בכוכי המצוק במיתלה.
ביום כ"ו בחשוון תשי"ז (31.10.1956) נפל בקרב במעבר המיתלה.
הובא לקבורה בבית-הקרבות הצבאי לשעת חירום בשלח, וביום ו' בחשוון תשי"ח (31.10.1957) הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות באיילת-השחר.

הקיבוץ הוציא חוברת וספר לזכרו ולזכר חברו יורם שגב ז"ל, שנפל עימו. 
הדלקת נר זיכרון