יוסף בן יוסף
תאריך לידה
15/10/1951
תאריך פטירה
13/7/1982
יוסף (ספי) בן-יוסף
נולד ב-י"ד בתשרי תשי"ב 15.10.1951 באיילת-השחר
נפל בכ"ב בתמוז תשמ"ב 13.7.1982 ערב שיחרורו ממילואים במלחמת שלום הגליל.

ספי, בנם של חיק'ה ומיכאל, נולד ביום י"ד בתשרי תשי"ב (15.10.1951) בקיבוץ איילת-השחר. 
למד בבית-הספר "מבוא הגליל". השתתף בקבוצות ספורט מקומיות. היה שחקן כדורגל וכדורסל. אהב לסייר בארץ ולטייל בחוץ-לארץ. במשק עבד בעיקר בשדות הכותנה, ענף שבו רכש ידע וניסיון. על עבודתו בקיבוץ סיפרו חבריו: "מעולם לא ביקש לעצמו שררה, אך נוכחותו הקרינה תמיד על החבורה כולה. הוא הצטיין בגישתו החברתית הנעימה ובשיקול הדעת הבהיר שלו".

ספי התגייס לצה"ל בשנת 1970 ועבר שורה של קורסים מקצועיים, ביניהם קורס סיור בסיסי.
אחרי כן עבר קורס קצינים והוצב ביחידת סיור בחיל-השריון. השתתף במלחמת יום הכיפורים ולאחריה השתלם בקורסים של צה"ל.

חודש לפני שהחלה מלחמת שלום הגליל התחתן עם איילת, חברתו בקיבוץ. עם גיוסו לשירות מילואים פעיל, השתתף בכוח שפרץ למערך המחבלים והסורים בלבנון.
יום לפני שהיה אמור להשתחרר משירות המילואים, חנתה פלוגתו מזרחית לכפר מדוחה. באותו לילה התקבלה ידיעה על קבוצת מחבלים המתקדמת לכיוון המוצב של יחידתו. על ספי הוטל לארגן את המוצב לקראת התקפת המחבלים. הוא נורה ונהרג ביום כ"ב בתמוז תשמ"ב (13.7.1982).

באגרת תנחומים למשפחה כתב שר הביטחון אריאל שרון: "הוא היה קצין בעל ידע מקצועי רב, סייר מעולה, מסור למפקדיו ולפיקודיו וידיד לפלוגה כולה". מפקד העוצבה שבה שרת כתב למשפחה: "היה קצין חביב, מסור ונאמן ואהוד על חבריו בפלוגת הסיור היחידתית. איש שהשרה שלווה, רוח צוות ורעות".
לאחר שנפל הקימו חבריו גל-עד במקום נפילתו – אבן מאבני לבנון. אחרי פינוי לבנון, העבירו חבריו ביחידה את אבן הזיכרון לאיילת-השחר. כאן הובא ספי למנוחת-עולמים. האבן הוצבה ליד קברו.

משפחתו וחבריו הוציאו חוברת לזיכרו.
בן שלושים היה במותו. הניח אחריו אישה, הורים ושלוש אחיות.


הדלקת נר זיכרון