יעקב בוקשטלסקי
תאריך לידה
18/5/1934
תאריך פטירה
10/6/1948

יעקב בוקשטלסקי

נולד ב- 18 במאי 1934 בוילנה.

נפל במלחמת השחרור באיילת-השחר ב- ג' בסיוון תש"ח, 10.6.1948, והוא בן 14 בלבד.

 

יעקב, בנם של יהודית וצדוק, נולד ביום ד' בסיוון תרצ"ד (18.5.1934) בעיר וילנה. 

שנותיו הראשונות עברו עליו בפרבר לא יהודי, אך הוא הצליח להתחבב כחבר טוב ובן-חיל על ילדי השכנים. 

בסערת מלחמת העולם השנייה, טולטל עם הוריו לרוסיה הצפונית. למרות גילו הרך נרתם בעול העבודה כדי להקל עליהם וכשאביו חלה, נטל הילד על עצמו את העול הקשה של מפרנס המשפחה. כשחזרה המשפחה ב-1946 לפולין, הצטרף יענק'לה בן ה-12 לקיבוץ "דרור". הוא התמסר בחשק רב ללימוד הלשון העברית וחזרה אליו עליזות הילדות, שניטלה ממנו בתלאות ובנדודים של שנות המלחמה. הוא קיבל על עצמו ברצון את השלמת מנת הנדודים בדרכו לארץ-ישראל. יצא בנתיב הבריחה. עבר את מחנות גרמניה ואיטליה, העפיל ארצה והגיע לקפריסין, למחנה המעצר. במכתביו לאביו היה מדגיש ששום כוח לא ישבור את רוחו והוא את מטרתו ישיג. כשהגיע היום המאושר, רצה להתחלק בשמחתו עם הוריו ושלח אליהם מכתב, אלא שמרוב שמחה שכח לציין את מקום מוצאו של המכתב.


ב-1947 שוחרר ועלה לארץ. לשם הכשרה והשלמת חינוכו נשלח לקיבוץ איילת-השחר. 

בהגיעו למקום הוא כותב מיד מכתב מפורט להוריו בו מספר על המשק וכי הוא מאושר שהגיע למטרתו. לצד הכתובת הוא רושם: "זוהי כתובתי הנצחית, ממנה לא אפרד לנצח". ואכן, לא נפרד.


בהתקפה הסורית על גבולות הגליל העליון דרש הנער בן ה-14 לשתפו בהגנת המקום. 

יעקב שרת כ"רץ" מקשר בין העמדות וביום ג' בסיוון תש"ח (10.6.1948), כשנותק טלפון-השדה מחמת הפצצה חזקה, הוטל עליו להעביר פקודה לעמדה קדמית. בדרך מצא מחסה באחת העמדות וכשזו התמוטטה, מצא את מותו והוא בן 14 שנים.


יעקב הובא למנוחת עולמים בבית-הקברות בקיבוץ איילת-השחר. אביו ואחיו באו לארץ אחרי נופלו.
 

הדלקת נר זיכרון