יעקב ויידנפלד
תאריך לידה
5/11/1952
תאריך פטירה
9/10/1973

יעקב ויידנפלד (פלד)

נולד בי"ז בחשוון תשי"ג 5.11.1952 באיילת-השחר

נפל בי"ג בתשרי תשל"ד 9.10.1973  במלחמת יום כיפורים.

 

יעקב (יעקבי) בנם של שושנה וזאב נולד ביום י"ז בחשוון תשי"ג (5.11.1952) באיילת-השחר. 

הוא למד בבית-הספר היסודי "מבוא הגליל" בקיבוץ והמשיך בלימודיו בבית-הספר התיכון "עירון" בחדרה, ובבית –הספר הטכני של חיל-האוויר בחיפה. יעקב היה תלמיד נבון ואהוב על מוריו וחבריו. היה בחטיבת בני האיחוד. 

הייתה בו אהבה עזה לטבע, לחי ולצומח, ומשום כך הרבה לקרוא ולעיין בספרי בוטניקה. הוא הרבה בפעילות גופנית, כדי לשמור על כושרו ועל עירנותו. אהב לטייל, לקלוע למטרה, לשחק טניס, לעסוק במלאכת יד, לבנות טיסנים ולשקוד על שיכלולים שונים באבזרי הבית. הפיק הנאה מרובה מעבודתו ומעשי ידיו. הוא היה חקרן וסקרן, מרבה לבדוק כיצד פועל כל מכשיר וכל כלי, עקשן שלא הרפה מהשאלות עד שנתבררו לו. אהבתו הגדולה ביותר הייתה לרכוב על סוסים והוא אף תיכנן שלאחר השחרור מהשירות הסדיר, יקים חוות-סוסים באחד המשקים ברמת הגולן. יעקב היה אדם אופטימי וחברתי, נוח לבריות, לא ממהר לכעוס, אדיב ועדין-נפש. הוא היה ביישן במקצת, מסתגר ומכונס בתוך עצמו וצנוע מאוד. מטבעו היה ישר ודובר אמת ובעל-מצפון. מעולם לא הלך רכיל והיה בעל סוד נאמן. ביחסו לאנשים היה וותרן וסלחן, רחק מריב וביקש את דרך הפשרה. היה נדיב לב, אהב לעזור לזולת וידו רחבה. יעקב היה בן מסור להוריו ורחש להם כבוד רב.

 

יעקב התגייס לצה"ל בתחילת נובמבר 1970 והוצב לחיל-השריון. לאחר סיום הטירונות השתלם בקורס למקצועות טנק "סנטוריון", בקורס למדריכי מקצועות השיריון ובקורס למפקדי טנקי "סנטוריון". הוא היה אחראי ומסור לתפקידו ושימש דוגמה לחבריו במזגו הטוב ובסבילותו. מפקדו כתב עליו בחוות-דעתו: "יעקב הוא מפקד טנקים טוב, וממלא את תפקידו ברצון רב. על השתתפותו בפעילות מבצעית, הוענק לו "אות השירות המבצעי". בתקופת שירותו השתדל שלא להדאיג את הוריו, ובמכתבים שכתב הבייתה לא סיפר מאום על האימונים הקשים והמפרכים, כדי שלא לצער את בני המשפחה.

כשפרצה מלחמת יום הכיפורים הייתה יחידתו מוצבת ברמת הגולן

.

ביום י"ג בתשרי תשל"ד (9.10.1973), לרגלי החרמונית, נפל יעקב בקרב, והוא בן 21.

כוח שריון של הצבא הסורי ניתק אותו משדרת הטנקים שהתקדמה והטנק שלו ועוד טנק נותרו לבדם באחד הכפרים הנטושים. שני הטנקים ניהלו קרב קשה עם טנקי האויב – יורים, פוגעים, נסוגים-מעט לאחור ומסתתרים מאחורי אחד הבניינים. כך השמיד יעקב שני טנקים ונגמ"ש אחד. כשיצא מן המסתור להמשיך בקרב, נפגע ונהרג במקום. 

יעקב הובא למנוחת-עולמים בבית העלמין באיילת-השחר. השאיר אחריו הורים, אח ושתי אחיות. לאחר נפלו הועלה לדרגת רב-סמל.


סרט הנצחה לזכרו של יעקב ויידנפלד  "אחרי פריחת החצבים"


הדלקת נר זיכרון