יעקב שר
תאריך לידה
25/12/1921
תאריך פטירה
11/7/1948
יעקב שר
נולד בכ"ד בכסלו תרפ"ב 25.12.1921 בפולין
נפל במלחמת השחרור ב- 11.7.1948 בעת הפגזה על איילת-השחר

יעקב, בן אניטה וברוך נולד ביום כ"ד בכסלו תרפ"ב (25.12.1921) בעיר טורצ'ין שבפולין. 
יעקב למד בבית-ספר עברי והצטיין בכל הלימודים ובייחוד בשפה ובספרות העברית והיה פעיל בתנועת בית"ר. הוא גדל במשפחה ששאפה לעלות ארצה וראה את עצמו כיושב בגולה באופן זמני. אחרי סיום לימודיו בבית-הספר, רצה אביו שישתלב בעבודת בית-מסחרו וסרב לשלחו לגימנסיה העברית בביאליסטוק.

יעקב ברח מהבית ורכב על אופניו עשרות ק"מ לביאליסטוק. מנהל הגימנסיה רצה להפנות אליו תלמידים לשם מתן שיעורים פרטיים, על מנת שיוכל להתפרנס וללמוד, אך אביו השלים עם רצונו עד שסיים לימודיו ב- 1939. בראשית מלחמת העולם השנייה, אמר לעלות ארצה עם קבוצת חברים, אך נתפס על הגבול ע"י הרוסים והועבר לתחום רוסיה (ושוב לא ראה את הוריו ואת אחותו שנרצחו ע"י הנאצים). אחרי סבל רב, רעב מחלות וכלא, הצליח להתקבל לצבא הפולני והגיע עימו לארץ-ישראל דרך אירן ועירק בשנת 1944. כשנודע לו שגדודו עובר למצרים ערק מהצבא הפולני. על אף שבחו"ל היה חבר בית"ר, לא הצטרף בארץ לשום מפלגה. 

יעקב נאסר ע"י הבריטים בשעת ביקור אצל חברת לח"י, וכעולה בלתי-לגלי נמסר לשלטונות הצבא הפולני ונידון כעריק ל- 20 שנות מאסר. בהשתדלות אנשי-ציבור בארץ שוחרר אחרי שנה וחצי ובעזרת קרובים בחיפה הסתדר כשותף בקואופרטיב להובלה "שקל". יעקב התערה במהרה בארץ ואת אהבתו למולדת היה מביע בשירים שכתב בפנקס שנשא עימו תמיד. היה בעל מידות טובות, חבר טוב ואחראי. יערב הצטרף ל"הגנה" ובראשית מלחמת העצמאות התגייס לצה"ל ושירת בחטיבת "כרמלי"כרב-סמל אפסנאי בפלוגה ורוב הזמן מילא את תפקידו בקו-האש.

ביום ה- 11.7.1948, ה' בתמוז תש"ח, החל מהבוקר, הופצץ קיבוץ איילת-השחר והופגז בלי הפוגה. הצבא שחנה במקום יצא את המשק והלך אל עמדות אי-שם. במקום נשארו רק אנשי חיל השירות (חע"ץ). יעקב נפגע בהפגזה, בשעה שניסה להגיש עזרה לחייל פצוע. 

יעקב הובא למנוחת-עולמים בבית הקברות הצבאי בראש-פינה.


הדלקת נר זיכרון