title
title
title
title
title
title
עלמה - דבוראית צעירה

עלמה גלילי – דבוראית צעירה

עלמות הדבש - הדבוראיות הצעירות עלמה עובדיה (12) ממושב מאור ועלמה גלילי (12) מקיבוץ איילת השחר - נבחרו על ידי מועצת הדבש לייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית לדבוראים צעירים בפראג, שהתקיימה ביולי 2016.  
תופעת היעלמות הדבורים בעולם, ורצון לעודד דור שני ושלישי, להצטרף לענפי החקלאות השונים, הם שהביאו את ארגון הדבוראים העולמי, לייסד תחרות בינלאומית לדבוראים צעירים מכל העולם - IMYB –International Meeting of Young Beekeepers. 

שתי הדבוראיות הצעירות שנבחרו, בנות למשפחות דבוראים וחקלאים.  
מתוך שיחה עם עלמה גלילי, דור רביעי למשפחת דבוראים בקיבוץ הוותיק איילת השחר. 
עלמה נולדה עם האהבה לדבורים וכתוצאה מכך היא מתלווה לאביה, תלם, בעבודת השטח. היא יוצאת איתו למסע חיפושים אחר שטחי מרעה מלאי צוף עבור הדבורים, דואגת שיהיה להם תמיד מזון בשטח. 
עלמה אוהבת מאוד את הטבע ויודעת שאם לא תטפח את הכוורות, החקלאות והטבע יקרסו אט אט. 

 למה בחרת בתחום הדבוראות? מה עושים בו? 
"לא ממש בחרתי בתחום הוא פשוט הגיע אליי, סבתא של אבא שלי הייתה כוורנית, וכך גם סבא ואבא שלי. 
המכוורת בקיבוץ איילת השחר היא מקום מרכזי בחיים שלנו. מאז שאני קטנה, מדי שבוע אני הולכת לשטח בשביל לפתוח כוורות עם אבא. אני אוהבת את הדבורים ואת הטבע. בעקבות התחרות נכנסתי לעומקי התחום, בעיקר בזכות השיעורים עם ד"ר עזריה לופו". איך התכוננת לתחרות? 
"כחודש לפני התחרות נפגשנו - עלמה (נערה נוספת שהשתתפה איתה בתחרות), עובדיה ואני לשיעורים מרוכזים עם ד"ר עזריה לופו, חוקר הדבורים. עזריה הסביר לנו על הדבורה, מבנה הגוף שלה, הרגלי הרבייה שלה והחיים החברתיים של הכוורת. זה היה מרתק". 
 אחרי ההכנות, מה היה בתחרות? 
"היינו בתחרות כ-80 בני נוער מ-40 מדינות, פגשתי שם דבוראים צעירים מכל העולם. נסענו יחד עם מנכ"ל מועצת הדבש הארצי. ביום הראשון היה מבחן בכתב והיכרות ראשונית ואחר הצהרים הלכנו להסתובב בעיר פראג, בערב נפגשנו למשחקי היכרות וכל מדינה הציגה מצגת שמסבירה על המדינה, הסמלים, והקשר שלה לדבורים, לאחר מכן כל מדינה חילקה שי שקשור לנושא הדבוראות בארצה. ההולנדים למשל, הביאו זרעים של צמחים צופניים, הצ'כים הביאו דובוני נר מדונג וכדומה". ביום השני הלכנו לפארק שמתמחה בגידול דבורים, היה בו מתחם ענק עם מדשאות, פרחים וברכות דגים קטנות. שם חיכו לנו עשר תחנות עם משימות תחרותיות, התחלקנו לקבוצות שבכל קבוצה עשרה ילדים ממדינות שונות. חלק מהתחנות היו פיזיות, למשל, פתיחת כוורות, זיהוי דבורים, וגידול מלכות. ובחלק השני של התחנות היינו צריכים לענות על שאלות בכתב. ביום השלישי והאחרון הלכנו למבנה עתיק בעיר ושם חילקו לנו תעודות ומדליות".  
איך אפשר לשלב את הדבוראות עם הלימודים? 
"אני עוסקת בדבוראות בעיקר בימי שישי או בחופשות, אבל בגלל שאבא שלי דבוראי, אנחנו מדברים על הנושא באופן יומיומי".  
למה לדעתך חשוב שתהייה תחרות כזאת? 
"הדבורים בעולם בסכנת הכחדה, ובלי הדבורים אין צומח ואין חיים. חשוב מאד להעלות את המודעות בעולם כולו לצורך בדבורים. כמו הרבה דברים כדאי שזה יבוא מהילדים והנוער, כי אנחנו נעביר את המסר הלאה לדורות הבאים".  

השנה מנהלים הדבוראים בישראל מאבק על החקלאות, עם יתר ענפי החקלאות, כנגד הצעת חוק ממשלתית להסדרת רעיית דבורים שהוגשה בממשלה הקודמת, ועתידה להביא להשתלטות והלאמת ענף הדבורים. צעד שיביא, לדברי הדבוראים, להרס הענף הכי חשוב בחקלאות, שבלעדיו לא יצליחו החקלאים לגדל מזון מן הצומח, שכן אין מדובר בדבש בלבד, כי אם בהאבקה, לה אחראית הדבורה. כמו בכל העולם, גם בארץ מנסים להתמודד עם התופעה של העלמות הדבורים ולנסות למגרה. אחד מהפתרונות הוא- פרויקט נטיעות צופניות נרחב, המנהלת מועצת הדבש בשיתוף קק"ל, במטרה לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף בארץ והירידה בייצור הדבש, ולאפשר מזון לדבורים להמשך קיומן. מנכ"ל מועצת הדבש הרצל אבידור אומר: "אני מברך את הדבוראיות הצעירות על ייצוג ישראל והדבוראים, בתקופה קריטית זו לענף הדבורים והחקלאות בארץ. המטרה הינה להביא למודעות את חשיבותו ותרומתו של ענף הדבורים עבור האדם" מציין אבידור ומוסיף, "הדבוראיות הצעירות שייצגו את ישראל, הינן בנות של משפחות דבוראים וחקלאים וותיקות. אני מקווה, כי באמצעות התחרות הבינלאומית נביא להכרה ולקירוב הדור הבא של הדבוראים אל התחום". 

 הדבוראיות עברו אימונים בהדרכתם של מנכ"ל מועצת הדבש וד"ר עזריה לופו, דבוראי כבר למעלה מ- 40 שנים, המגדל עד היום דבורים באהבה במכוורת שלו במושב עדנים. ד"ר לופו למד בבית הספר החקלאי "הכפר הירוק", השלים לימודי תואר ראשון בפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית והמשיך לתואר שני ושלישי במדעי החיים באוניברסיטת תל אביב. "במסגרת האימונים, הדבוראיות קיבלו הרצאות על עולם הדבורים, מבנה ותפקוד הפרחים וחשיבותם לדבורים, ייצור הדבש ותכונותיו, הן למדו כיצד להשתמש במיקרוסקופ ובבינוקולר, כדי לבדוק את חלקי הפרחים ואיברי הדבורים, וכמובן תירגלו עבודה בכוורות בשטח, החל מהכנת העשן וכלה במציאת המלכה וסימונה. "שתי העלמות יצגו אותנו בכבוד ואני מאחל להן הצלחה בהמשך" אמר ד"ר לופו. כיום פועלים בישראל כ- 500 דבוראים המטפלים במאה אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן מוצבות 60,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה. 

הדברים נלקחו מתוך הכתבות באינטרנט:

פרוגי 

מגזין לחקלאי