title
title
title
title
title
title
חידת השבוע 2 / פברואר 2018
האם זאת באמת איילת-השחר?
כך זה נראה פעם, פעם...
משום כך דרוש הסבר לנצפה בתמונה!
מה כאן היום? איזה הם הבניינים מימין ומשמאל?
בחזית התמונה מגרש ריק עם שיחים במספר שורות. מה יש באן היום?
האם זאת באמת איילת-השחר, כפי שנכתב בתחתית התמונה?
חידה מעט אתגרית , אבל כדאי לנסות ולהבין את מה שאנו רואים!
בתשובה הפעם מצוטטים כל המשתתפים בדיון שהתנהל בעקבות התמונה בפייסבוק  האיילתים.

קיימות גם תוספות שגלשו ממענה ישיר לתמונה, אבל הן מעידות על חשיבות העלאת ההיסטוריה המקומית והמתרחש כאן בהווה.

 

אלי רוזנברג כותב:

 כן זו איילת השחר!

במרכז התמונה ניצב מגדל המים, שבין עמודיו נבנתה המאפיה, או יותר נכון, תנור האפייה ששוחזר לכבוד יובל המאה. על מגדל המים נבנה מן צריף ששימש אולי כמגדל תצפית/שמירה? (אינני יודע). משמאל למגדל מה שהיה אז חדר האוכל, שהפך למטבח של חדר האוכל החדש אשר נבנה משמאלו.

ערוגת הדשא והעצים "מכוסים" כיום ע"י מבנה שנוסף לחדה"א משנות ה-80 ובו נמצא מדיח הכלים, מבואה דרומית וחדרי שירותים.

בימין התמונה עומד מבנה המכבסה של אז.

צילום זה , לדעתי, הינו מסוף שנות ה-40, תחילת ה-50 של המאה ה-20.

 

ממשיך ענת עברי:

מגדל המים והמכבסה נכון אלי, הדשא והעצים הם כיום בין שורת הבתים של הדסה לנדסמן/רבינוביץ ושורת הבתים של משלי/שפר.

עונה לו אלי:

אתה צודק, ענת ידידי, אם אתה לוקח ימינה ממגדל המים, ואחורה, זה מה שנקרא שכונת חצור. קרוב לצלם, זה מה שתיארתי, והצלם עומד היכן שבית הוריך.

כך אני רואה זאת..

 

מוסיף לדיון דב (ברל'ה) צפרוני:

התמונות חשובות כדי לשמור על קשר עם "בנינו" בפזורה. העצים הקטנים אלה שדרת הפיקוס שהובילה מבניין הקומותיים, שהיה המזכירות, ומחסן הנשק של הנוטרים,  אל חדר האוכל .המבנה על המגדל הוא תחנת האיתות במורס ליישובי הסביבה. המקום שימש, לעת מצוא, גם מקום מפגש דיסקרטי בין המינים. מעל חדה"א מתרוממת בגאון הארובה של הכיריים. מה שנראה כדשא היא גינת הנוי, כמעט היחידה, שהייתה במשק, שכללה בעיקר שיחיי לנטנה, גרניום וכמה וורדים. אגב, מכל שדירת הפיקוס נשארו רק שניים והיום הם מפוארים ומלכלכים.

 

עונה לברל'ה כרמלה  בר-נץ:

ברל'ה, אתה ממש צודק בהגדרת המטרות של חידות השבוע. ותאמין לי, תוך הסתכלות על סטטיסטיקת הכניסה לאתר - אני ממש יודעת שזה, אכן, כך. אם יש לכם, בפזורה הרחבה של בנינו וחברינו בעבר, הצעות, רעיונות, הערות וגם הארות לאתר שלנו www.ayelet.org.il - כל אלה יתקבלו בברכה ואם יהיה אפשרי, גם יתממשו.


ממשיכה את ההתכתבות שרה'לה וולוורט אלן:

שלום כרמלה,

אני מאוד נהנית מכל מה שמופיע באתר איילת. יש לי בקשה קטנה. מאז שאנחנו קוראים את ה'יומן' דרך האתר (ולא מקבלים אותו באימייל האישי), אנחנו מפספסים את היום בו הוא יוצא. אולי אפשר לתת סימן באתר מיד לאחר יציאת ה'יומן' לאור?

 

ושרה'לה משיבה: בתודה שרה'לה.

 

כרמלה מתייחסת לדבריה של שרה'לה:

שרה'לה, תודה על התגובה המהירה. לגבי היומן - הוא לא עולה לאתר מיד עם הוצאתו, אלא מספר ימים מאוחר יותר. נשתדל להעלותו בהקדם, עד כמה שניתן. ובינתיים - את יכולה לשוטט בדפים השונים.

יש ה מ ו ן חומר לקריאה. תיהני!

 

מצטרף פעם נוספת לדיון זהר בר-נץ:

כמובן שברל'ה- דב צפרוני, יהיה זה שיכיר מהיכן צולמה התמונה, כי הוא כמוני, זהר, עדיין זוכר את המקום בשנות ה-40, לפני שהחלה הבנייה של שיכוני הוותיקים הראשונים, שכונת חצור.

אז קצת סדר. מה רואים: מעבר לעצי הפיקוס יש קהל גדול, שכנראה, התכנס על הדשא של חדר האוכל (כך קראנו לו) לאירוע, או חג. זה היה גם המקום בו הוסרטו הסרטים פעם ב... , המסך היה ע"י הברושים. אם תסתכלו היטב, אולי תבחינו בכסאות המתקפלים של מרדכי ענבי. רק טעות אחת הייתה לדב. התמונה צולמה מבית הקומותיים הדרומי, כנראה. מכייוון שלא רואים את שורת הצריפים שהייתה שם, אני לא יכול לציין מתי נעשה הצילום. מה שבטוח, שזה נעשה לפני 1950. שואלים אותי למה הכתובת על מגדל המים לא מדרום. בתמונה ניתן לראות שהצד הצפוני עליו הכתובת, היה בעבר הצד הראשי. אגב, כרמלה הורידה את התמונה מאתר ארכיון התמונות הלאומי באינטרנט.

 

ואז משיב ברל'ה צפרוני:

דב המכונה ברלה לעולם לא טועה. התמונה צולמה מהקומותיים הצפוני. לדעתי, זו תהלוכת חג הביכורים, כי אפילו בעין בלתי מזוינת במשקפיים, אפשר לראות את ווייט א', או ב', או ג', טרקטור, בטח t20 וקומביין (בלשון היסודיים) בין חדה"א ובין המכבסה. חג שמח פורים או ביכורים.

 

תוספת של זהר בר-נץ ושלום ישראלי:

ברל'ה, בדיעבד אתה צודק. הצריפים התחילו מהריבוע של השיחים, בצידה הימני של התמונה מאחור, ולא ניתן לראותם. משום כך נכונה הסברה שזה צולם מבניין הקומותיים הצפוני.