title
title
title
title
title
title
מתי פורחים האקליפטוסים?

באמצע חודש דצמבר סיימתי עשר שנים של תצפית בפריחת אקליפטוסים.
לפני עשר שנים פגש אותי פרופ' אבי שמידע ושאל אותי אם אני יודע מה מועד פריחתם של האקליפטוסים? עניתי שאני חושב ש... בעצם אני לא יודע במדוייק. אז שאל אותי שמידע אם אני מוכן להצטרף לתצפית בנושא זה.
בררתי במה זה כרוך והסכמתי.
את הפרופ' אבי שמידע הכרתי לפני מעל 20 שנה בזכותו של יריב עברי ז"ל. שמידע הוא בוטנאי ועבד בזמנו יחד עם יריב במספר מחקרים בוטאנים. היום הוא פרופ' באוניברסיטה העברית בירושלים וחוקר יחסי חרקים-צמחים.
מה שהייתי צריך לעשות זה לבחור כחמישים עצים בתוך וסביב הקיבוץ, לסמן אותם, ואחת לחודש לעשות סבב של כל העצים, לראות ולרשום אם הם פורחים, ומה עוצמת פריחתם.
בחרתי חמישים וארבעה עצים וסימנתי אותם בשלטים ממוספרים מ-1 עד 54. השלטים הממוספרים נארים על העצים, למרות שהתצפית מסתיימת.
העצים שנבחרו היו בכביש הכניסה לקיבוץ, לאורך הוואדי, מחוות הסוסים עד המטווח, ליד הלולים ובירידה המזרחית מהקיבוץ.
ומאז, אחת לחודש, משך עשר שנים, הייתי לוקח משקפת, פנקס ועט, וסובב והולך, רואה את העצים ורושם.
בתום השנה הראשונה התברר לי שיש עצים שלא ראיתי אותם פורחים. לא הייתי בטוח שהם לא פרחו. התייעצתי עם שמידע, והבנו שנינו שאם יש עליהם פירות, משמע שהם פרחו אבל אני לא ראיתי את הפריחה.
פניתי לבני נדב, שיש לו עיניים טובות משלי ומשקפת טובה יותר, ועברנו את העצים שלא ראיתי פורחים. ואכן היו עליהם פירות, ומכאן שהם פרחו.
את דפי הרישום של התצפיות שלחתי לשמידע.
לאורך השנים – עץ אחד נכרת, עוד עץ אחד פשוט התייבש ומת.
בחורף הקודם, באמצע ינואר, בסערה שהייתה, נעקרו ארבעה עצים ועוד אחד נשבר.
סה"כ נגרעו לאורך התקופה שבעה עצים.
כידוע, האקליפטוס הובא לארץ לפני כמאה וחמישים שנה מאוסטרליה, והוא שונה בפריחתו מעצי החורש שלנו. עצי חורש בארץ פורחים באביב המוקדם ופריחתם נמשכת כשלושה שבועותהאקליפטוסים בהם צפיתי התנהגותם שונה. הפריחה נמשכת מחודש פברואר עד סוף יוני, כשהחודשים מאי יוני הם חודשי הפריחה העיקריים. יש עצים שפריחתם בבום אחד גדול שנמשך כשבועיים, ויש שפורחים לאורך חודשים. היה אחד שפרח חמישה חודשים.

מעבר לעצים שבתצפית, הייתי מסתכל באקליפטוסים בהליכותיי בבוקר סביב הקיבוץ, וראיתי שיש שפורחים גם בחודשים אחרים.
כללית, אפשר לומר, שאין חודש שלא תמצא בו אקליפטוס פורח.
פריחת האקליפטוס צופנית ביותר ומהווה מקור חשוב לדבש.
דבר נוסף – הם שומרים פחות או יותר על מועד פריחה קבוע, זאת אומרת מי שפרח בשנה הראשונה במרץ, יפרח גם בשנים הבאות במרץ. מי שפריחתו קצרה שומר על אותו אורך פריחה קצר גם בשנים הבאות.
עכשיו אני מסיים את התצפית, כי התבגרתי קצת, וקצת יותר קשה לי לעשות את הסיבוב.
אם תשאלו מה יצא לך מזה?
ייתכן ששום דבר, מלבד תוספת של ידע – מתי ואיך פורחים אקליפטוסים בארץ הקודש. ואם משלבים את הידע הזה עם תצפיות נוספות שנעשו במקביל, תהיה לשמידע תשובה על השאלה מלפני עשר שנים.
יש לי עוד חוב אחד לפרוע.
את האקליפטוסים שנעקרו בסערה בינואר אשתקד נטע עמרם אופז ז"ל בתחילת שנות השישים של המאה הקודמת. משמע היו מעל גיל חמישים והתנשאו לגובה של קרוב לשלושים מטר. הם עברו את חורף 69' בהיותם צעירים, ואת חורף 92' בהיותם בני 30. חורפים אלו היו גשומים יותר וסוערים יותר. אבל כנראה שהחורף שעבר היה גדול עליהם, חבל.
אם יש מי מן הקוראים, שירצה להמשיך בתצפית – יבורך. אשמח להנחות אותו.
שלום ישראלי