title
title
title
title
title
title
על הוואדי שלנו שמזדהם
לפנינו דיון רב משתתפים, שנערך בפייסבוק האיילתים. 
הוא נפתח בשאלה של לילך מוצפי בת קיימא והמשיך ברשימה שכתבה שרה צפרוני. ובינן - תגובות רבות של חברים מודאגים/

מי ביוב ורעלים זורמים למקורות המים בצפון / כתבה של רובי המרשלג

לילך מוצפי בת קיימא‏ ‏‏מרגישה ‏מבואסת‏.
‏4 באפריל‏ ב-‏14:42‏
הייתם בוואדי לאחרונה? 🙁
תשטיפים מאתר הטמנת פסולת "תאנים" - בנחל היפה שלנו 😲
המים שחורים ועם קצף 😢😔
המשרד להגנת הסביבה - איך מאפשרים דבר כזה???
בתור מי שעסקה בעבר בתכנון סביבתי אני יודעת שזה מורכב שאין פתרונות קסם אין שחור ולבן.
אבל, ראבאק, אי אפשר להמשיך לייצר פסולת כאילו אין מחר!!!!!! היא לא הולכת לשום מקום!! רק מטנפת לנו את המים ואת האדמה ואת האוויר ואת הנחלים היפים 😖
אני יושבת פה ליד הנחל עם דמעות בעיניים וכעס ואפילו לא יודעת על מי לכעוס.
כי זה אני, אנחנו, כולנו, בהתנהלות העקומה והעיוורת שלנו שיצרנו את המצב הזה. במו ידינו.
קחו אחריות בפסח הזה. פסח, החג המזבל ביותר שיש.
עושים סדר בבית?
תתרמו מה שלא צריך במקום לזרוק לפח. לא חסר למי. תמסרו באתרי ובקבוצות יד שניה, גם דברים שלא נראה לכם שמישהו ירצה, לא תאמינו איזה שימוש יש לדברים אצל מישהו אחר.
ותרו על כלים חד פעמיים בחג.
בבקשה, בבקשה, זה לא חגיגי, גם לא המקושטים עם הציורים מזהב.
אני יודעת שצריך לשטוף כלים אחר כך. לרובכם יש וודאי מדיח ואם לא, זו הזדמנות לעשות התגייסות משפחתית ולהפעיל את כל בני הדודים שאף פעם לא עושים כלום.
צמצמו בזבוז מזון.
לא צריך להכין כל כך הרבה מנות עיקריות ועוד מליון סלטים. זו לא המהות של החג. כל כך הרבה נזרק תמיד וסתם.... תרשימו את האורחים במנות טעימות יפות ומיוחדות, בקישוט השולחן והבית, לא בכמויות האוכל. כאילו שלא נעשה על האש גם מחר.
תפרידו פסולת.
זה הרע במיעוטו, וזה לא כזה מסובך. אריזות, כל סוגי האריזות, כולל אלומיניום וכולל שקיות ניילון - לפח הכתום.
שאריות מזון לקומפוסט. אצלנו ב מועצה אזורית הגליל העליון זכינו ויש פרויקט הפרדת פסולת מצוין. רק להשליך את שאריות המזון לפח החום במקום לפח הירוק! אין לכם פח חום? תעשו קומפוסט בחצר. תארגנו ערימת קומפוסט שכונתית. תאכילו חתולי רחוב מצידי רק פחות פסולת לפח בבקשה!!
זה מאמץ לפעמים, אני יודעת. אבל באמת, באמת, אין לנו ברירה 🙁
לנחל הזה זה כבר לא יעזור. לא לצמחי המים שבו, לא לצפרדעים ולצב שחיים בו. לא ליער היפה שבתוכו יושבת המזבלה המדוברת, לא לנו.
אולי, לילדים שלנו.
טל פיקן
בהחלט מטריף את השכל... ממש, ממש עצוב.
שרה צפרוני
צריך לדרוש ניקוי הנחל.
לילך מוצפי בת קיימא
 שרה אני איתך. אני לא מבינה איך לא שמעתי על זה קודם. איך אין רעש ובלגן סביב הדבר הנורא הזה
פזית יהוד נתנאל
כתבת יפה וכל כך נכון לילך! הלב נשבר.. אך למרות זאת, יש מה לעשות כפי שכתבת, וכל אחד יכול לעשות תיקון קטן שיתאסף לתיקון גדול.
לילך מוצפי בת קיימא
לנחל שלנו זה כבר לא יועיל לצערי...
אבל זה שורש ומקור הבעיה האמיתי. הפסולת שאנחנו מייצרים, ואולי נוכל לתקן לדורות הבאים.

באותו הקשר כותבת גם שרה צפרוני ונוספות עוד תגובות:

שרה צפרוני

5 באפריל 2019

אתמול שיתפתי בקבוצות רבות באיזור את הפוסט של לילך מוצפי בת קיימא, ותייגתי את ראש המועצה שלנו גיורא זלץ . הבוקר הגיעה התגובה הזאת. עם כל הכבוד (ויש) להפרדה ולמיחזור שהמועצה שלנו מובילה, לוואדי האהוב שלנו זה לא יעזור. גיורא כותב כי הם פועלים למזער נזקים. מה, זה אומר? חייבים לדרוש ניקוי הנחל. אתם מדמיינים שהשנה לא נוכל לחגוג את שבועות בוואדי? אתם מבינים שהשנה לא תהיה קייטנת הוואדי כי הזיהום חמור? שלא נוכל לטייל שם עם התינוקות והפעוטים כי המיים רעילים? צריך לדרוש ניקוי ושיקום הנחל. שלמה רווח, דנה, עקיבא, איפה אתם בכל הסיפור הזה? משה שליט, מנהל מחלקת איכות הסביבה, מה אתה אומר? לכולכם הנחל יקר. אז תקימו קול צעקה. כולנו ביחד צריכים לדרוש ניקוי ושיקום הנחל.

 

להלן תגובת גיורא זלץ:

 

שלום לך , קודם כל העובדות: אתר תאנים פועל ותחת האחריות "איגוד ערים" ובו חברות כ 20 רשויות החל מכפרי הדרוזים בגולן ועד כרמיאל, המועצה האזורית הגליל העליון היא חברה באיגוד. יו"ר האיגוד במשך תקופה ארוכה היה אביהו רסקי מראש פינה, המנכ"ל שעשה ועושה עבודה מצוינת הוא אביהו ביאלי מכפר בלום, אתר תאנים נמצא בשטח המוניציפאלי של מבואות החרמון והיא זו שמקבלת עבורו ארנונה. באשר לחלק שלי ; יש לי אחריות על נושא הפסולת המיוצרת בשטח המועצה, כראש רשות ולכן קידמנו בשנים האחרונות הפרדה לזרמי הפסולת השונים ברמה שאין דומה לה באף רשות באזור ובודדות ברמה הארצית, אני הוא זה שמוביל כרגע, מתוך אחריות אזורית, את מציאת החלופה והקמת מתקן מיון (או שריפה) , במקום הטמנה באתר תאנים שנסגר בשל החשש לפגיעה בסביבה.

באשר לאתר תאנים ולתשטיפים, אנחנו פועלים בימים אלו למזער נזקים שנגרמו ולמנוע את הסכנה לנזקים נוספים בעתיד.

שבת שלום וחג שמח.

 

שרה צפרוני

שרה צפרוני ובתשובה לשאלה שלי: אבל מה עם שיקום הנחל כתב גיורא:

אנחנו בודקים את האפשרויות השונות, כולל הזרמה של מים נקיים, אחרי שנאטום את קירות המטמנה.

 שרה צפרוני


מעדכנת כאן: בעקבות הפוסט אני מקבלת גם שיחות טלפון ולפיהן, שלמה רווח עוסק בעניין למעלה מחודשיים, ומעורבים בזה גם עורכי הדין של אילת השחר והעניין מטופל על ידי הקיבוץ. עדכון בנושא יפורסם ביומן.

 

לילך מוצפי בת קיימא

שרה צפרוני, אני גם הבנתי שהעניין ידוע מעל חודשיים. פשוט ביזיון.

בראשון אדבר שוב עם החברות במחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה ואעדכן

הסתר את זה או דווח על זה

 

גל גלילי

לילך מוצפי בת קיימא, העניין ידוע שנים. האתר פעל והמשיך לקבל אשפה הרבה זמן מעבר להגדרות של יכולת הקיבול שלו. הסיבה שלא "קיבלנו" את התשטיפים המזוהמים ממנו בשנים האחרונות היא בגלל מיעוט הגשמים היחסי.

 דב צפרוני


כבר לפני כמה שנים התחלנו לקבל תשטיפים ולמיטב זכרוני, גם שלום ישראלי כתב על זה ביומן.

 בדיעבד לא היינו מספיק ערים לנזק שהאתר יגרום לנו במקרה של שנה ברוכת גשם, ומקוללת תשטיפים. וזאת מבלי לנקות, ולו באחוז אחד, את אחריות המפעילים של האתר והמשרד לאיכות הסביבה שמתעסק בשטויות ואת הסכנות האמיתיות מפספס ובגדול.

 

שרה צפרוני

הערה: אני לא חושבת שיש כאן עניין של תושבים מול הנהלת הקיבוץ, אלא שצריך לגייס את כל הכוחות, ביחד כדי לגרום לניקוי הנחל. לנו הציבור יש יכולת לצעוק ולזעוק.

 

מיטל טוקר

שרה,  כל הכבוד על היוזמה. העובדה היא שאתר תאנים היה אמור להיסגר כבר לפני שנים אחדות (ראי לדוגמה את המאבק של עמותת "אדם טבע ודין" משנת 2005 לסגירת האתר המהווה סכנה לסביבה). 

התשובה של גיורא זלץ אלייך - מתחמקת (לא מפתיע..) . הפעולה כעת לשיקום הנחל צריכה להיות מקודמת ע"י הרשות המקומית אל מול מוסדות השלטון.

 

דב צפרוני

הדרישה צריכה להיות מול "המשרד לאיכות" ומול האיגוד של כל מטמיני אתר תאנים. כי בשנים הקרובות אם תהינה עתירות משקעים נמשיך אנחנו והכנרת לקבל שפע רעלים, וה"משרד" ימשיך לקנוס אותנו על כל ליטר מיץ זבל מהרפת.

 

שרה צפרוני

רובי המרשלג פנה למשרד ואלו הפילו את האחריות על איגוד ערים. ביום ראשון נפנה הלאה