title
title
title
title
title
title
טיול גאי"ה לתל-אביב / מאי 2019
הגמלאים ממשיכים לטייל והפעם אל תל-אביב.


חשבתם שתל-אביב כבר מוכרת: מסעדות, תיאטרונים, מרכזי קניות, תחנות רכבת ורחובות עם שמות ידועים...
אז תתפלאו! יש עוד מקומות שלא ידענו על קיומם, או ידענו, אבל עדיין לא הצלחנו להגיע אליהם.
הפעם נבחרו שני מקומות: גבעת חיריה לשעבר, הנקראת היום "פארק אריאל שרון" וגם "המושבה האמריקאית-גרמנית" שעל גבול יפו ת"א.
התל המוכר - תל חיריה, שהוא תל האשפה הענקי, שהיה מתאים לקרוא לו "תל ח...", למרות שהשם "חיריה" נגזר משם הכפר הערבי שהיה במקום והמילה "חייר", בתרגום לעברית "טוב"... ואכן, הפך המקום להרבה מעבר לסתם, טוב.
הפארק הפך לשטח עם דשאים, עצי נוי ופרי. ריחות האשפה הוחלפו בריחות שיחי תבלינים שונים שפוזרו בשטח. המקום הפך למרכז בילוי ומנוחה לתושבי העיר.
לא להאמין - אין אשפה של "מפקנקים" למיניהם - הנוי והטיפוח משפיעים גם על התושבים והמבקרים  הרבים הפוקדים את המקום.
הסתובבנו בפארק ולא כל-כך האמנו למראה עינינו, הרגילות "לחזיון" שונה לחלוטין במקומות מעין אלו...
מסביב לתל - עשרות כלים ממשיכים בפיתוח הסביבה, שתהפוך לפארק ענק של אלפי דונמים, עם מסלולי אופניים, צעידת בריאות ופינות נופש ופיקניק. 
בסופו של הפיתוח, הפארק יהיה גדול אפילו מ"הסנטראל פארק" של ניו-יורק.


מכאן עברנו אל המקום השני שתוכנן לאותו טיול מקסים - המושבה האמריקאית-גרמנית, השוכנת בדרום תל-אביב, על גבול יפו. שכונה משוחזרת, המשתרעת על פני שני רחובות צולבים ושומרת על אתרים של ראשית היישוב החדש.
התחלנו את הסיור במקום סמוך למושבה - אזור בו התחילו לפרוח "ציורי רחוב" על קירות הבתים - חלקם של אמנים רציניים וחלקם - חובבים שרצו להשאיר חותמם על קירות הרחוב. חלקם מושכים את העין ואחרים...      
והשכונה - במחצית המאה ה-19 התארגנה במדינת מיין שבארה"ב, קבוצה של כ-150 נוצרים מורמונים, עלו על אוניה והפליגו במשך כחודשיים לנמל יפו.
הם האמינו שעליהם להכין את הקרקע לחזרתם של היהודים אל ארץ ישראל, הארץ המובטחת. תנאי החיים ומחלות הילדים גרמו להם להתפזר ולזנוח את המקום.
למגורים העלובים שהביאו עימם מארה"ב ונשארו במקום, נכנסו במקומם נוצרים גרמנים, טמפלרים שהתיישבו אז בארץ במספר יישובים. הם הקימו בתים מפוארים, כנסייה, מרכז קהילתי וחידשו את מה שהייה קיים. הטמפלרים סולקו מהארץ ע"י הבריטים עם פרוץ מלחמת העולם השנייה.
הסתובבנו ברחובות השכונה ונהנינו ממראה העיניים. הבתים שמורים ובחלקם מוחזקים ע"י נוצרים ממדינות שונות. חלקם נרכשו על ידי בעלי אמצעים ויכולת, ושומרים על צביונם הטמפלרי.
את הטיול הנחמד סיימנו במסעדות שוק הכרמל, בארוחת צהריים טעימה, ממש בזמן!!!

זה המקום לומר תודה למארגנים ו"להודות לבורא עולם", שעל אף החום הנורא שהבטיח לנו, דאג להשאיר את אזור הטיול במזג אוויר , שאיפשר לנו ליהנות מעוד טיול, בחברותא נעימה של גימלאי איילת-השחר.
חווה וסיכם: זהר בר-נץ