title
title
title
title
title
title
פיסת היסטוריה צצה ועלתה לה, כך סתם...
"קן לרימונים בין העצים" (הפעם עצי התפוח...)

כותב חובב משלי: במהלך עבודות הבנייה הראשוניות במגרש של עדי ושמרית רימון, נתגלו רימונים תוצרת ארץ ישראל מלפני קום המדינה.
הגיעו חבלני משטרה עם גלאי מתכות ובעזרת מחפרון נמצאו כ-40 רימונים.
בקיצור – "מגרש רימון/רימונים. מגרש פצצה"!

זהר בר-נץ מנסה לשחזר את אותה התקופה בתולדות איילת-השחר:
את הסיפור של הסליקים שמעתי מאבא, שמואל רבינוביץ, שהיה רכז המטע הראשון והמיתולוגי של איילת-השחר 
בשנים  1930-52.
מכיוון שעברו הרבה שנים, יתכן שחלק מהסיפור הוא "לא מדויק, אך נכון".

קיבוץ איילת-השחר היה מרכז ההגנה של אזור עמק החולה – הגליל העליון. בשנות מלחמת העולם השנייה, תחילת שנות ה-40, הישוב בארץ ישראל התכונן לפלישת הגרמנים מצרים לפלסטינה. "ההגנה" הטילה על נחום זכאי ועל הנוטרים (אליהו ליפץ, יחזקאל לנדסמן וזאב קניפל), לגנוב ולקנות תחמושת מהערבים והבריטים ולרכזם בסליקים/מטמונים, כדי שישמשו תחמושת לשעת פקודה. זו הייתה תקופת טרום הפלמ"ח. סדר לא בדיוק היה. הסליקים החשובים יותר היו בתוך הישוב (כמו זה שבמחסן התבואות/האיטליז), וחלקם היו מפוזרים בבורות בתוך מטע התפוחים והשזיפים שמצפון למשק, בגנים הוותיקים א' עד ה', ממול לבית האריזה הישן.
שיטת הסימון לסליקים: מספר העצים ומספר השורות, משדרת הברושים שסביב כל חלקה. מהר מאוד התחלפו המטמינים. נשכחו הפרטים, אולי גם לא נרשמו אף פעם המקומות ונעלמו הסליקים. (יתכן ובהמשך הבנייה יתגלו עוד כמה מטמונים מעין אלו...)
כשקיבלתי את ריכוז המטע בשנת 1959, אבא אמר לי: "תדע שיש סליקים בחלקה ג' ואולי גם בחלקה ה', ממזרח לדרך שיורדת מבאר ב' אל חורשת האקליפטוס. תיזהרו כשאתם מקלטרים, או קוצרים את העשב בין העצים". לא זכרתי, לא נזהרתי, גם לא גיליתי אף פעם סליק ובעיקר, שכחתי.

ביום ראשון, ערב שמחת תורה, 20.10.2019, אחרי כמעט 80 שנה, נמצא סליק אחד עם רימונים מתקופת בתי החרושת של מחתרת ההגנה. (פרט אישי מעניין נוסף: אמא של כרמלה גור-אבי - בר-נץ, עבדה במפעל רימונים מחתרתי בפרדס של קבוצת משמרות, מתחת לאף של מחנה צבא בריטי באזור פרדס-חנה).
אני מוסיף את תרשים מטע עצי הפרי של איילת-השחר בשנים שלפני מלחמת השחרור.חובב משלי וחובבי ההיסטוריה הצעירים שלנו, צילמו את תהליך הגילוי של הסליק, גיגלו באינטרנט ומצאו פרטים מעניינים על הנושא. באחד הסיפורים, מסופר מדוע הוטבעו על הרימונים האותיות: U.S.A. : האותיות הוטבעו לא על מנת להסתיר את מקום היצור שהיה בארץ ישראל, אלא כדי ללעוג לבריטים. אלה ראשי תיבות של המילים ביידיש "אונזר שטיק ארביט" – "חתיכת עבודה שלנו"