title
title
title
title
title
title
פרשת עקב
פרשת עקב וקיצור תולדות האנושות

בשבועות האחרונים גילית את עולם הפוּדְקָסטׅים. זאת אומרת, ידעתי שיש דבר כזה, אבל לא עלה על דעתי שאני, למשל, יכולה להאזין להם במקום, למוסיקה, כשאני צועדת או נוהגת. בקיצור, אני מאזינה, ולאחרונה מתמקדת בהרצאות של יובל נוח הררי (לא קראתי את ספריו...) ומלבד טעויות בעברית שקצת (אבל ממש קצת) מחרפנות אותי, אני נהנית מאד ומקבלת השראה.
אז הפעם אשתף באחת התובנות של הפרופסור הררי.
הררי טוען שהקהילה הטבעית לאדם היא בת כמה עשרות בני אדם.
מעבר ל150 פרטים, אין אינטימיות. 
ככה אנחנו בנויים, מאז היותנו לקטים וצידות ובעצם, לא השתנינו מהותית.
אז איך בכל זאת נוצרו חברות בנות מאות, אלפי ומיליוני בני אדם?
 כיצד רותמים את כולם לשיתוף פעולה?
הוא טוען שדווקא הכוח והכפייה הן הדרכים הפחות יעילות. 
דרך יעילה מאד היא האמונה בכוחות טרנסנדנטיים, שאותם יש לעבוד ואת מצוותיהם יש לקיים. במילה אחת, דת, היא דרך יעילה לנהל חברות המוניות של בני אדם. 
הררי מכליל את הדת והאמונה בתוך העולמות המדומיינים שחברת האדם (הומו ספיאנס, הוא מתעקש לקרוא לנו) השכילה לפתח לצורך שיתופי הפעולה ההמוניים. 
גם הסוציאליזם הוא עולם מדומיין (למי ששאלה את עצמה על הקיבוץ), גם הקפיטליזם.
במשקפים של יובל נח הררי התורה היא כולה אמצעי למען אותה מטרה: לשכנע אותנו שישות טרנסנדנטית עצומה וגדולה מנהלת אותנו, אחרי שבראה את העולם כולו. לשכנע אותנו שאנחנו חייבים למלא את תביעותיה של אותה ישות, שאם נעשה זאת, נתברך ואם לא, נקולל. והנה דוגמא מפרשת עקב: "ב וְזָכַרְתָּ אֶת-כָּל-הַדֶּרֶךְ אֲשֶׁר הוֹלִיכְךָ ה' אֱלֹהֶיךָ זֶה אַרְבָּעִים שָׁנָה בַּמִּדְבָּר לְמַעַן עַנֹּתְךָ לְנַסֹּתְךָ לָדַעַת אֶת-אֲשֶׁר בִּלְבָבְךָ הֲתִשְׁמֹר מִצְו‍ֹתָו אִם-לֹא... ה וְיָדַעְתָּ עִם-לְבָבֶךָ כִּי כַּאֲשֶׁר יְיַסֵּר אִישׁ אֶת-בְּנוֹ ה' אֱלֹהֶיךָ מְיַסְּרֶךָּ. ו וְשָׁמַרְתָּ אֶת-מִצְו‍ֹת ה' אֱלֹהֶיךָ לָלֶכֶת בִּדְרָכָיו וּלְיִרְאָה אֹתוֹ." (דברים ח') אלוהים, אומר משה לבני ישראל, הוא שהוליך אתכם במדבר, האכיל אתכם והרעיב אתכם, ניסה אתכם בניסיונות שונים ומשונים, והכל למען תשמרו את מצוותיו.
לעולמות המדומיינים, אומר יובל נח הררי, חייבים להיות ביטויים במציאות, התורה, על מצוותיה, היא ביטוי במציאות. לסיפור המדומיין מוצמדות הוראות הפעלה, הוראות הפעלה המתאימות לעולם שהומצא....
טוב, אני מקווה שלא איבדתי את כל קוראיי, עם דברי הכפירה האלה של יובל נוח הררי. גם הוא חושב שהכוונות היו טובות. זו הדרך להבטיח שגשוג להמונים, שיתוף פעולה הוא הרי תנאי הכרחי לכך שרבים יישרדו. והתורה מבטיחה שגשוג אם יישמעו בקולה: יב וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן אֵת הַמִּשְׁפָּטִים הָאֵלֶּה וּשְׁמַרְתֶּם וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם וְשָׁמַר ה' אֱלֹהֶיךָ לְךָ אֶת-הַבְּרִית וְאֶת-הַחֶסֶד אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ. יג וַאֲהֵבְךָ וּבֵרַכְךָ וְהִרְבֶּךָ וּבֵרַךְ פְּרִי-בִטְנְךָ וּפְרִי-אַדְמָתֶךָ דְּגָנְךָ וְתִירֹשְׁךָ וְיִצְהָרֶךָ שְׁגַר-אֲלָפֶיךָ וְעַשְׁתְּרֹת צֹאנֶךָ עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר-נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ לָתֶת לָךְ (דברים ז')
אבל האמת שצריכה להיאמר היא, שלחיות רק את המציאות הביולוגית, לא נראית לי אפשרות מפתה, אני אישית מעדיפה לחיות גם בעולמות מטאפיסיים, אפילו שיובל נוח הררי יקרא להם "מדומיינים".

זהר אופז ליפסקי.   אוגוסט 2019