title
title
title
title
title
title
פרשת תרומה

כמה טוב לכתוב על פרשת תרומה בשבוע בו מתקיימות הבחירות זו הפעם השלישית השנה.
למה טוב? כי מדובר בתרומה, בנתינה, בנדיבות.
פרשת תרומה היא ראשונה בסדרה של פרשות שעוסקות בבניית המשכן.
בנייתו של המשכן במדבר הייתה אירוע של התמסרות, התלהבות וסולידריות חברתית. וזה כנראה ממש מה שצריך לדבר עליו עכשיו, לקראת הבחירות ביום שני הקרוב.
התחלתי מהסוף ואני חוזרת להתחלה: וַיְדַבֵּר ה', אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְיִקְחוּ-לִי תְּרוּמָה: מֵאֵת כָּל-אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ, תִּקְחוּ אֶת-תְּרוּמָתִי. וְזֹאת, הַתְּרוּמָה, אֲשֶׁר תִּקְחוּ, מֵאִתָּם: זָהָב וָכֶסֶף, וּנְחֹשֶׁת. וּתְכֵלֶת וְאַרְגָּמָן וְתוֹלַעַת שָׁנִי, וְשֵׁשׁ וְעִזִּים. .. וְעָשׂוּ לִי, מִקְדָּשׁ; וְשָׁכַנְתִּי, בְּתוֹכָם. (שמות כה' א-ח).
את התרומה לבניית המשכן נשאו בני ישראל מתוך אוהליהם (כי כפי שכבר ציינתי, זה הרי מתרחש במדבר), ממש מחומרי חייהם, מהדברים ששימשו אותם בשגרה. לא מדובר במשלוח שהגיע במיוחד. בשונה ממש שעשה שלמה, מאוחר יותר, כשבנה את המקדש בירושלים, כשהביא אוצרות מאיי הים וייבא עצים מלבנון, משה קרא לבני ישראל לגייס מה שהם יכולים, מנדבת ליבם. אין חובה, אין מינימום, ניתן להם חופש לבחור מה וכמה. בפרשות הבאות תתאר התורה את העבודה המשותפת, את חדוות היצירה, את השמחה והשותפות.
המשורר מירון איזקסון אומר על המעשה הזה, של גיוס חומרי המשכן מתוך רכושם הדל של בני ישראל: "הציווי שאנו מקיימים, העבודה שאנו עושים, הם ההופכים את חומרי השגרה למשכן".
כן, לא צריך חומרים מיוחדים, אין צורך ביוקרה, וברושם.
ההיענות לקריאה, ההתגייסות, העבודה הפנימית שעושים בני ישראל, הם שהופכים את המשכן למה שהוא, למקום של קדושה והתעלות.
וכך: "חֲמֵשׁ הַיְרִיעֹת, תִּהְיֶיןָ חֹבְרֹת, אִשָּׁה, אֶל-אֲחֹתָהּ" (שמות כו' ג) יריעות האוהל מתחברות אשה אל אחותה. כן, המשכן הוא בסך הכל אוהל, והיריעות הן כמו נשים החוברות אשה אל אחותה, כי אם לא יתחברו, לא יתרחש הפלא, לא יקום המשכן. ונדמה שאין מילים מתאימות יותר מאלה לתאר מה שאנחנו צריכים פה עכשיו. צריכים לסיים את הסאגה הזאת של בחירות חוזרות ונשנות, צריכים מנהיגות מאחה שתחבר מחדש את יריעות קיומנו המשותף.
צריכים לחזור לפשוט, למקומי, לדאוג למה שבאמת צריך לדאוג לו:
למערכת הבריאות, למערכת החינוך, לסביבה.
הלוואי שנקום ביום שלישי למציאות חדשה, נקייה, מחברת ומרפאה.