title
title
title
title
title
title
מכתב מאסף לנגנבן לתושבי איילת השחר
לכבוד תושבי קיבוץ איילת השחר / 12.3.2020

הנדון: עדכון בנושא אתר תאנים           
אתר תאנים מנוהל על ידי איגוד ערים פסולת מוצקה גליל מזרחי גולן, הכולל כ-14 רשויות החברות בו. אחת הבעיות המרכזיות לאחר סגירת האתר הנם התשטיפים הנוצרים בו, וגשם החודר לגוף הפסולת היוצר כמות גדולה של תשטיפים הניגרים במורד האתר.
במהלך השנים ובדגש בארבעת החודשים האחרונים נבנו מספר מאגרים חדשים על מנת לקלוט את כל תשטיפי האתר. על אף הרחבת הקיבולת, כתוצאה משנתיים גשומות במיוחד, שמצד אחד הינו מבורך והעלה את מפלס הכנרת בצורה חסרת תקדים, באותה נשימה יצר אתגר מורכב להתמודדות באתר תאנים. מלבד המאגרים שהגיעו לרום גבוה ומסוכן, קיימת תופעה נוספת של חלחול של גשם ויצירת זרם של מים מהול בתשטיפים בעיקר לאחר גשם, הזולגים החוצה מהאתר ולא נתפסים במערכת הניקוז הפנימית. לאור המורכבות של העניין והזמן הנדרש לטיפול בשיקום האתר ביקש שמעון סויסה יו"ר האיגוד האחרון לסיים את תפקידו.
לפני כשבועיים, נבחר דוד אזולאי יו"ר מטולה לעמוד בראש האיגוד. בנוסף הבנו כי שיקום האתר הוא פרויקט מרכזי והוחלט להרחיב את הצוות המקצועי של המועצה באיגוד וגם אני נכנסתי לעמוד בראשו, בנוסף למוטי שי מנהל מחלקת התברואה ומשה שליט, מנהל יחידה האזורית לאיכות הסביבה.

אנו פועלים במספר מישורים וערכנו בשבועיים האחרונים סדרה אינטנסיבית של פגישות, בהן הודגשו שלושה שלבים:
1. טווח מידי – חיפוש פתרונות יצירתיים להורדת מפלס המים כדי שנוכל להגיע לשנה הבאה עם מפלס נמוך יותר במאגרים. בין הפתרונות שבדקנו: הצעה של חברה שיודעת לטהר שפכים מזהמים, בוחנים הכנסת צמחים שונים שיכולים להוריד את המפלס המים. בנוסף ביקשנו לקיים פגישה עם מיג"ל לחיפוש 'רעיונות יצירתיים'.
2. טווח בינוני – בחינת רכישת מערכת שכבר עובדת בארץ, לאידוי תשטיפים (בכל סיטואציה להקים מערכת כזו ייקח שנה מרגע החלטה).
3. טווח ארוך - שיקום האתר בצורה המלאה שלו, הכוונה שלנו להוביל ולהתחיל את השיקום בהקדם, עוד השנה, אנו עושים מאמץ להוציא מודדים לשטח כבר 

בשבועיים הקרובים ובנוסף ביקש יו"ר האיגוד להביא עודפי אדמה לאתר. לשמחתנו זה כבר קורה.
ככל שתתארגן קבוצה מתושבי איילת השחר ניתן לקבוע יום ושעה לסיור באתר תאנים ולהבין את המורכבות והאתגרים "טוב מראה עיניים מהלך נפש"
לאור רגישות הנושא, נוציא עדכון גם בחודש אפריל, על מנת להציג את ההתקדמות בנושא.
זמין לכל שאלה
בברכה, אסף לנגלבן, מנהל אגף מוניציפאלי וקב"ט המועצה