title
title
title
title
title
title
עדכון צח"י / 12/8/2020
דף עדכון מצח"י וההנהלה

לקהילת איילת-השחר שלום,
שבועיים מעניינים/עמוסים/מתוחים/מתסכלים (כ"א ע"פ נקודת מבטו וחווייתו האישית) עברו עלינו בהשפעת וירוס הקורונה.
העובדה כי התגלו בקיבוץ אנשים שהינם נשאים מאומתים של הווירוס חייבה אותנו לסגור גן ילדים ולנקוט צעדים נוספים כדי לצמצם את הסיכוי ששרשרת ההדבקה בישוב תימשך.
הצעדים שננקטו התבססו על הנחיות משרד הבריאות ועל המלצות, שקיבלנו מהגורמים הרלוונטיים בתנועה הקיבוצית ובמועצה האזורית, אשר נסמכו על לקחים ומסקנות מתוך ניסיון מצטבר של קיבוצים אחרים שכבר התמודדו עם הנושא.

אז מה היה לנו?!
לאחר שהתבשרנו כי אחת הילדות בגן חרוב עברה בדיקת קורונה ונמצאה חיובית, סגרנו את הגן וביקשנו מהמשפחות ומאנשי הצוות להיכנס לבידוד וליצור קשר עם קופת החולים שלהם לתאום בדיקה לקורונה.
לשמחתנו כל הילדים ואנשי הצוות קיבלו תשובות שליליות ובהנחה שלא יחול שינוי לרעה (חו"ח) במצבם הם יסיימו את הבידוד ביום חמישי 13/8/2020.
גם הילדה שנמצאה חיובית מרגישה בטוב ואנו מקווים שהיא ומשפחתה יוכלו לחזור לשגרה בימים הקרובים.
אנחנו מבקשים לציין בהערכה רבה את ההתגייסות ואת שיתוף הפעולה של המעורבים בעניין, וזאת על אף אי הנוחות הרבה שנגרמה מעצם הצורך להיכנס לבידוד.
במהלך הימים שעברו היינו בקשר רציף עם המבודדים ובעזרת בני משפחה ומתנדבים נוספים עשינו כמיטב יכולתנו כדי לסייע לעבור את ימי הבידוד.
במקביל, בחנו את המהלכים שבוצעו ובדקנו מה עשינו טוב ונכון ומה ניתן לשפר כדי שנתמודד טוב ונכון יותר במקרים הבאים, אם יבואו חו"ח.

להלן מסקנותינו:
1. בהתאם להנחיות משרד הבריאות - כל מי שבא במגע עם חולה/נשא מאומת מתבקש להיכנס לבידוד באופן מידי ולדווח למשרד הבריאות.
2. כדי לשמור על הקהילה ולהגדיל את היכולת שלנו לקטוע את שרשרת ההדבקה בתוך הישוב, אנחנו מבקשים, שיחד עם האדם שבא במגע ישיר עם חולה/נשא מאומת, יכנסו לבידוד כול בני משפחתו הגרעינית, עד שאותו אדם יעבור בדיקת קורונה.

* בכל מקרה בו נכנס אדם לבידוד, בין אם מדובר בהורה ובין אם מדובר בילד –  אין לשלוח ילדים נוספים של המשפחה למערכת החינוך וזאת עד שיבוצעו 

הפעולות הנדרשות כמפורט בהמשך, כמו כן כל בני המשפחה מתבקשים להימנע מלהגיע למקומות ציבוריים כגון אלונית, בריכת שחייה וכד' ו/או להתכנסויות פרטיות.

 1. כאשר המשפחה כולה נכנסת לבידוד אנחנו מבקשים וממליצים לפעול ע"פ ההנחיות הבאות:

  - לבצע הפרדה מלאה בתוך הבית (חדר נפרד עם שירותים/מקלחת נפרדים) בין מי שבא במגע עם החולה/נשא לבין שאר בני הבית.
  במידה ולא מתאפשרת הפרדה מלאה בתוך הבית ניתן לפנות אלינו ונחפש יחד דרכים לסייע .
  - במידה ובוצעה הפרדה מלאה בתוך הבית, לאחר שהאדם שבא מגע עם חולה/נשא מאומת יעבור בדיקה ובהנחה שיקבל תשובה שלילית, יוכלו שאר בני המשפחה לצאת מהבידוד ולחזור לשגרה בתוך הישוב ומחוצה לו.
  - במידה ולא ניתן לבצע הפרדה מלאה בתוך הבית או שהתקבלה בבדיקה תשובה חיובית, נדרשים כל בני הבית להישאר בבידוד עד שיעברו 14 ימים מיום המגע עם החולה/נשא המאומת – דרישה זו היא ע"פ הנחיות משרד הבריאות.
 2. נקודה חשובה אותה למדנו במהלך הימים האחרונים – כאשר כל המשפחה נכנסת לבידוד, ובהנחה שניתן לבצע הפרדה מלאה בתוך הבית, יש לדווח למשרד הבריאות על כניסה לבידוד רק על מי שבא במגע ישיר עם החולה/נשא המאומת (כשמדובר בילדים, יש לדווח על ילד + הורה).
  במצב כזה, כאשר מתקבלת תשובה שלילית מבדיקת הקורונה יכולים בני הבית שלא דווחו למשרד הבריאות לצאת מהבידוד.

מעבר להנחיות הללו אנחנו שבים ומבקשים מהציבור לגלות אחריות אישית ולהביא לידי ביטוי את הערבות ההדדית שכל כך חשובה לנו בימי שגרה בכלל ובמצבי חרום בפרט.
ברור שלא הכל בשליטתנו והשערים הצהובים אינם מונעים את הגעת הקורונה גם אלינו, יחד עם זאת אנו מבקשים - הקפידו על עטיית מסכות ועל שמירת מרחק של 2 מטרים מאנשים אחרים בכל מקום בו אתם נמצאים, אם בתוך הקיבוץ ואם מחוצה לו. ככל שנקפיד כולנו כך נצמצם את הסיכוי שמי מאתנו יביא איתו את הווירוס לישוב ואם כבר יגיע הווירוס, נגדיל את הסיכוי שלנו לקטוע את שרשת ההדבקה במהירות. 

החודשים האחרונים זימנו לכולנו אתגרים רבים, אנו עושים כמיטב יכולתנו כדי שנוכל להמשיך ולפעול בשגרת החרום, המתמשכת, בצורה טובה כאשר מירב המערכות ומירב הפעילויות ממשיכות, ביחד עם ההתאמות הנדרשות.

מעבר להיבטים הקהילתיים, ביחד עם גורמים נוספים, אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לסייע גם לפרטים ולמשפחות שהכללים וההנחיות יצרו או הציפו אצלם לבטים וקשיים.

שבים ומזמינים כל מי שחווה קושי כזה או אחר עקב המצב ליצור קשר עם חן ולדמן (רכזת הרווחה) או דנה יוסף (מנהלת הקהילה) או איתמר גולן (מנהל האגודה הקהילתית) כדי שנוכל לסייע ו/או להפנות לגורמים רלוונטיים אחרים.


בברכת ימים שקטים ובריאים לכולנו,

צח"י והנהלת איילת-השחר