title
title
title
title
title
title
החפירות בכראד / גבעת רחלים

החפירה שנעשתה בגבעת רחלים (תל א-צפא, כראד, מערות איילת), שנמצאת ממזרח לקיבוץ איילת השחר התמקדה במערה אחת מתוך 60 מערות שהתגלו על הגבעה בסקר מערות שנעשה על ידי ינון שבטיאל וולדימיר בוסלוב בתחילת שנות האלפיים.
החפירה השנה נוהלה על ידי ד"ר שלומית בכר מטעם מכון רקנטי באוניברסיטת חיפה ומצוות החפירה של תל חצור, ועל ידי פרופ' ינון שבטיאל מהמכללה האקדמית צפת, מלח"ם.
על פי תוצאות החפירה, נראה כי המערה נחצבה לראשונה בתקופת הברונזה הביניימית ושימשה כמערת קבורה (תקופת הברונזה הביניימית מתוארכת בין 4500 - 4000 שנים מלפני זמננו). התקופה מתאפיינת בכך שהאדם לא גר בערים מרכזיות אלא ביישובים דלים, ביחס לערים הגדולות של התקופה שקדמה לכך.
על רקע אופיים הדל של היישובים, בולטים בתי הקברות הרבים שנתגלו בהקשר לתקופה זו, וכך גם בגבעת רחלים. במהלך התקופה המוסלמית נבנה מעל המערות כפר ערבי ונראה כי תושביו עשו שימוש במערה למטרות שונות.
בתוכניתנו לשוב בתום מגפת הקורונה להמשך החפירות של מערה זו ויתכן אף מערות נוספות.
שמחנו לראות את התעניינותם של התושבים וחברי הקיבוץ בפעילותינו במהלך עונת החפירות. נודה לכם מאוד אם תעזרו לנו לשמור על האתר ותדווחו לנו או לרשות העתיקות במידה ותזהו פגיעה באתר. לא רק ששוד עתיקות הינו עבירה חמורה, אלא שעצם הוצאת הממצאים מהאתר המקורי שלהם גורמת לכך שהממצא מאבד את הערך המדעי שלו ובכך גם את חשיבותו. לפעמים גם ממצא שנראה מודרני הוא עתיק ובעל חשיבות גדולה עבור הארכיאולוגים.
נשמח לארח אתכם בחפירותינו לכשיתחדשו.
ינון שבטיאל – מושב כחל
שלומית בכר – קיבוץ אלמוג
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
פרופ' ינון שבטיאל - מורה ומחנך, לימד שנים ב"עמק החולה.
ינון חוקר מערות ישראלי וותיק ועתיר ניסיון. מרצה בכיר במכללה האקדמית צפת וחבר צוות בכיר בסניף המרכז לחקר מערות בישראל בגליל.